Home / خبرها / گزارش موردی آماده کردن دندانها بدون اسپری آب یا ذرات معلق در هوا

گزارش موردی آماده کردن دندانها بدون اسپری آب یا ذرات معلق در هوا

نویسنده: دکتر Joe Blaes

۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ – به عنوان یک دندانپزشک در طول این همه گیری، بزرگترین دشمن پیش روی ما، ذرات معلق در هوا است که ما در طی درمانهای دندانپزشکی با ابزارهای دستی و دستگاه های اولتراسونیک خود تولید می کنیم. محدودیت های بسیاری در مورد درمان های تولید کننده ی ذرات معلق در هوا توسط سازمان های دولتی و حرفه ای اعمال شده است. بزرگترین دغدغه ی ما محافظت از بیماران، کارمندان، خانواده هایمان و خودمان از هر طریق ممکن است.Prepping teeth with no water spray or aerosols1

تیم ما گرد هم آمدند تا همه چیزهایی را که می دانستیم و انجام می دادیم و ترسهایمان را بررسی کنیم. با توجه به اینکه همیشه به کنترل عفونت درجه یک، متعهد بوده ایم، تنها کاری که باید انجام می دادیم افزودن وسایل محافظ شخصی اضافی (PPE) به پروتکل های قبلی بود. همچنین تصمیم گرفتیم که از کلمات دقیقی برای برقراری ارتباط با هر بیمار استفاده کنیم و هرگونه نگرانی آنها را برطرف کنیم.

در حالی که کلینیک من به دلیل دستورات ADA و ایالت میسوری تعطیل شده بود، از همه اعضای تیم خواستم تا در تعدادی از وبینارها را تماشا کنند، سپس لینک وبینار مورد علاقه خود ارسال کنند تا تمام اعضای تیم آن را تماشا کنند. از همه خواستم تا چهار موردی را که آموخته بودند ذکر کرده تا برای رفع هرگونه نگرانی بیمار و اطمینان از ایمنی از این اطلاعات استفاده کنیم. این زمان برای همه ما یک تجربه ارتباط و یادگیری عالی بود. ما حتی قوی تر و مشتاق تر از گذشته برگشتیم.

بسیاری از وبینارها در مورد خطر تولید آئروسل ها هنگام آماده سازی دندان بود و این که برای همه ی افراد در مطب دندانپزشکی چقدر خطرناک هستند. برخی از وبینارها دستگاههای گران قیمتی را معرفی کردند که می توانند آئروسل ها را کنترل کنند. با این حال، من از ابتدا از رابردم(rubber dam) به لطف مربی ام ، دکترRoy Wolff، در معالجه ی بیماران خود استفاده می کردم، که اصرار داشت که من برای هر پروسیجری از آن استفاده کنم. در عین حال دستیار من با استفاده ی صحیح از تخلیه کننده ی با حجم بالا (HVE) ، به راحتی از پخش شدن بسیاری از ذرات معلق تولید شده جلوگیری کرده و رابردم نیز قسمت تحت درمان را از بقیه دهان جدا می کند، که این امر مانع از قرار گرفتن ما در معرض ویروس ها و باکتری های دهان می شود.

من وبیناری را تماشا کردم که دکتر Gordon Christensen ، آن را ارائه داد، او گفت که سالهاست ترمیم های کلاس I ،II ،III ،IV  و V را بدون اسپری های هوا و آب آماده می کند. وی اظهار داشت: این تحقیق ۶۰ ساله است و توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است.

این مسئله باعث شد تا یک سؤال در ذهن من ایجاد شود: آیا می توانم ترمیم های بزرگتر مانند آماده سازی روکش، اینله و آنله و آماده سازی دندانها برای ونیر را بدون اسپری آب و هوا انجام دهم؟ اگر من بتوانم این کار را انجام دهم، از همه افراد در مطب محافظت خواهم کرد.

Prepping teeth with no water spray or aerosols2دماسنج مادون قرمز (IR) بسیار دقیق Flir TG54

من یک پروژه تحقیقاتی را شروع کردم تا ثابت کنم که دمای دندان آماده شده به اندازه کافی افزایش نمی یابد که به بافت پالپ آسیب برساند. با استفاده از دماسنج مادون قرمز (IR) بسیار دقیق Flir TG54 ، دمای دندانهای کشیده شده که با فرز کاربید و الماس بدون اسپری آب آماده سازی می کردم را اندازه گیری نمودم. جریان مداوم هوا از هندپیس را خاموش نکردم، بنابراین دندان هنوز هم توسط هوا خنک می شد.

اثر بالقوه مخرب افزایش دما بر روی سطح پالپ در طول درمان دندان پزشکی همیشه نگران کننده بوده است. یک تخمین کیفی in vivo از افزایش دما و در نتیجه آسیب به پالپ دندان، توسط دکتر Zack و همکاران منتشر شده بود. آنها نشان دادند كه پالپهای سالمی که دمای داخل پالپی آنها تا ۵۲ درجه فارنهایت، افزایش یافته بود در ۶۰ درصد موارد ریکاوری نشدند، در حالی كه تنها ۱۵٪ از دندانهای گرم شده تا ۴۲ درجه فارنهایت، ریکاوری نشدند.

این پروتکل با آماده سازی خشک دندان های مولر کشیده شده با استفاده از فرزهای کاربید و الماس آغاز شد. من ترمیم های کلاس IV و V را آماده نمودم و دندانهایی را برای روکش آماده کردم و حتی دندان را برش دادم. در طی این مراحل، هرگز بیش از ۸ درجه فارنهایت دمای دندان افزایش نیافت. برای برش دندان با سرعت عادی-سرعتی که من در دهان غالبا استفاده می کنم-، از فشار طبیعی بر روی هندپیس استفاده کردم. در تلاش برای افزایش دما، فشار بر روی فرزهای الماس را افزایش دادم. با این حال، هیچ افزایش دمای بیشتری ثبت نشد. این روش را بر روی بیش از ۶۰ دندان انجام دادم که نتایج یکسانی را ثبت کردم. ثبت نتایج دماسنج Flir IR ، در هر روش تصویربرداری شد. برای کاهش آسیب های حرارتی به پالپ هنگام آماده سازی دندان خشک، مهم است که مدت زمان تماس با فرز را تا ۲۰ ثانیه کاهش دهید.

Prepping teeth with no water spray or aerosols3استفاده از این روش در دهان، ذرات گرد و غبار و بقایایی را ایجاد می کند که باید توسط تخلیه کننده ی حجم بالا(HVE)، جمع آوری و کنترل شود. آماده سازی خشک دندان بوی خاصی را ایجاد می کند، اما این روش توسط HVE قابل کنترل است.

شما باید از عملکرد مناسب HVE مطمئن شوید، اما چگونه؟ Rella Christensen ، از مهندسین روش تعیین عملکرد مناسب HVE ، را جویا شده بود. تمام آنچه شما نیاز دارید یک بطری ۲ لیتری است (مانند یک بطری سودا قدیمی)؛ آن را با آب شیر پر کنید، سپس HVE خود را در کلیه اتاقهای درمانی خاموش کنید. سپس به اتاق اصلی کار خود بروید، و سپس HVE  را روشن کنید و نوک دستگاه را درون بطری بگذارید. باید در طی هشت ثانیه بطری خالی شود. اگر HVE شما بیش از این برای تخلیه ی آب زمان صرف می کند، شما با مشکل مواجه هستید و باید دستگاه را تعمیر یا تعویض کنید!

به تازگی، Mary Govoni ، که متخصص کنترل عفونت است، چنین نوشت: این ناامیدکننده و ترسناک است که متخصصان دندانپزشکی، تهدید مواجهه با تولید آئروسل در دندانپزشکی را جدی نمی گیرند. همچنین شنیدن این نکته ناامیدکننده است که بسیاری از متخصصان دندانپزشکی، بازگشایی مطبهایشان نسبت به حفاظت تنفسی کمتر از بهینه برایشان مهم تر است، آنها برای بازگشایی مطبهای خود عجله ی زیادی دارند. در حالی که من تأثیر مالی این بیماری همه گیر را بر کار و شغل آنها کاملاً درک می کنم، اما تاثیر مالی قرار گرفتن پزشک یا یکی از اعضای تیم دندانپزشکی در معرض ابتلا به عفونت COVID-19 ، بسیار شدیدتر خواهد بود.

در آماده سازی دندان ها بدون اسپری آب و هوا مزایای دیگری نیز وجود دارد. از آنجایی که اسپری آب هوا در هنگام آماده سازی دندان، مشاهده ی واضح دندان را در هنگام آماده سازی دندان دشوار می کند، بدون اسپری آب، شما بهتر بر کاری که انجام می دهید، تسلط و دید دارید. این به معنای آماده سازی دقیق تر است. با این حال، همیشه به ما آموخته شده است که باید از هندپیسهای پر سرعت همراه با اسپری آب هوا استفاده کنیم. آنچه ممکن است ندانید این است که بسیاری از هندپیسهای با سرعت بالا برای خنک ماندن نیاز به ورود آب خنک کننده ی ثابتی دارند که در داخل هندپیس حرکت می کند تا اپراتور بافت های داخل و خارج دهانی بیمار یا دست خود را نسوزاند.

من بیش از ۳۰ سال است که از هندپیس برقی با مارکهای مختلف استفاده می کنم. اما مارک مورد علاقه من هندپیس الکتریکی Bien-Air Evo.15 است. تمام آنچه در این مقاله شرح داده شد با Evo.15 انجام شده است. با استفاده از این هندپیس، بیمارم را نمی سوزانم. با فشردن دکمه ی”cool touch”  ، فناوری متوقف کردن گرما فعال می شود و از ایجاد هرگونه سوختگی جلوگیری می کند. از آنجایی که این هندپیس برقی گرم نمی شود، می توانم دندان ها را بدون اسپری آب و آئروسل برای مراحل بعدی درمان آماده کنم.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=infctl&pag=dis&ItemID=326916