Home / خبرها / تکنولوژیهای دندانی می توانند به دندانپزشکان برای تشخیص سریعتر مشکلات کمک کند

تکنولوژیهای دندانی می توانند به دندانپزشکان برای تشخیص سریعتر مشکلات کمک کند

۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ – تصور کنید که مطب دندانپزشکی شما یک دستیار سایبری جدید داشته باشد. این دستیار مجازی می تواند در حالی که شما بیمار را معاینه می کنید، به دنبال علائم و نشانه های مشکل در رادیوگرافی بیمار باشد. تجزیه و تحلیل عکس اشعه X ممکن است ارزان تر و دقیق تر باشد و کار شما را سرعت بخشد.

به لطف یک تیم بین رشته ای از محققان دانشکده ی دندانپزشکی و دانشکده ی مهندسی دانشگاه Tufts، این سناریو می تواند در آینده ای نه چندان دور به واقعیت تبدیل شود. این گروه در حال ایجاد یک برنامه ی هوش مصنوعی (AI) است که تصاویر دندانپزشکی مانند اشعه ایکس پانوراما را اسکن بررسی می کند و دندانپزشکان را از نتایجی که نیاز به پیگیری دارند، آگاه می نماید.

پرفسور Aruna Ramesh ، معاون امور دانشگاهی در دانشکده دندانپزشکی و متخصص رادیولوژی فک و صورت، گفت: پتانسیل زیادی برای استفاده از هوش مصنوعی در تشخیصهای دندانپزشکی وجود دارد.

پروژه هایی از این دست فقط بخشی از تغییر جهت به سوی “دندانپزشکی دیجیتال” هستند، زیرا این فناوری در حال تبدیل شدن به تخصصی است که فقط به مهارت های دستی نیاز دارد. برای مثال، دندانپزشکان با کمک کامپیوتر می توانند تقریباً در زمان مورد نیاز برای ساخت یک عینک، یک روکش دندان را در مطب خود بسازند. آنها همچنین می توانند از نرم افزاری برای طراحی راهنماهای سفارشی برای کاشت ایمپلنت در فک بیماران خود استفاده کنند، تا ایمپلنت ها را در محل مورد نظر خود بطور دقیق، قرار دهند.

فن آوری های تصویربرداری مانند MRIs و اسکن کامپیوتری با پرتو مخروطی، که تصویر مقطعی ۳ بعدی ارائه می دهد، به دندانپزشکان کمک می کنند که بررسی خود را به فراتر از دندانها و لثه ها گسترش دهند. تصویر اشعه ایکس پانوراما، که یک تصویر دو بعدی از کل دهان را ضبط می کند، معمولاً هنگام چک آپ و برنامه ریزی برای پروتز، ایمپلنت ها، بریس ها و کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

پرفسور Ramesh، گفت: اما تفسیر برخی از این تصاویر می تواند بسیار وقت گیر باشد و بیمه دندانپزشکی به طور معمول هزینه ی آنالیز اشعه ایکس را پوشش نمی دهد. اگر پیشرفت های دیجیتالی بتوانند تجزیه و تحلیل را تسریع کنند، هزینه ی آن برای بیمار کاهش می یابد.

تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی، به طور بالقوه می تواند خطای انسانی را کاهش دهد. به گفته ی Karen Panetta ، استاد و معاون آموزش تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی، تصاویری مانند اشعه ایکس حاوی اطلاعاتی هستند که چشم ما نمی تواند آنها را کشف کند، اما یک کامپیوتر می تواند.

پرفسور Ramesh و دکتر Panetta ، روئول راجندران دانشجوی ارشد مهندسی، امیدوارند که به سیستم هوش مصنوعی آموزش دهند تا بتواند تصاویر را تحلیل کند- آنها با پرتوهای ایکس پانوراما شروع کردند- و مناطقی که غیر طبیعی به نظر می رسند را علامت گذاری کردند. Panetta کارهای مشابهی را با استفاده از هوش مصنوعی برای خواندن ماموگرام یا تشخیص علائم سرطان در انواع دیگر تصویربرداری پزشکی، و همچنین تشخیص بیماری هایی مانند COVID-19 انجام داده است.

دکتر Panetta گفت: همه فکر می کنند AI یک جعبه جادویی است که شما می توانید داده ها را به آن بدهید و او به شما پاسخ دهد. اما چنین نیست در ابتدا شما باید با دادن داده هایی قوی، توسط متخصصین معتبر، هوش مصنوعی را آموزش دهید.

بنابراین پرفسور Ramesh و روبی واگیمین، دانشجوی دندانپزشکی، در حال تجزیه و تحلیل هزار تصویر پرتو ایکس پانوراما و دادن توضیحات دقیق به این برنامه ی هوش مصنوعی هستند. این برنامه همچنین اظهارات محققان را ضبط می کند و حرکات چشم آنها را ،- برای مثال تمرکز چشم بر نقطه ای برای کسری از ثانیه که نشانی از تردید دندانپزشک در مورد آن نقطه است-، دنبال می کند.

پس از جمع آوری این داده ها، محققان برنامه هوش مصنوعی را برای ارزیابی اشعه X ، بکار می گیرند، تا ناهنجاری های مشکوک را علامت گذاری کند، سپس آنالیز هوش مصنوعی را با نتیجه گیری های متخصصان مقایسه می کنند. با وجود تنوع گسترده در بین فکهای طبیعی انسان، استاندارد کردن آن کار سختی است.

با وجود این که نتایج حاصل از دور اولیه ی این مطالعه، امیدوار کننده است، اما هوش مصنوعی قبل از آمادگی برای کار در مطب دندانپزشکی در نقش پشتیبان، سالها به جمع آوری داده ها از صدها هزار پرتونگاری X ، نیاز خواهد داشت. پرفسور Ramesh، گفت: کامپیوتر نمی تواند جای یک رادیولوژیست را پر کند، و من فکر نمی کنم که هرگز بتواند جایگزین یک متخصص برای تشخیص بیماریها شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-07-tooth-tech-dentists-problems-quickly.html