Home / خبرها / اکنون دندانپزشکان باید برای موج دوم COVID-19 آماده شوند

اکنون دندانپزشکان باید برای موج دوم COVID-19 آماده شوند

۳۱ ژوئیه ۲۰۲۰-لایپزیگ ، آلمان: محققان و ارگان های بهداشتی در سراسر جهان به دندانپزشکان در نیمکره شمالی توصیه کردند که به طور جدی خود را برای موج دوم مورد انتظار عفونت SARS-CoV-2  آماده کنند. به گزارش آکادمی علوم پزشکی انگلستان (AMS) ، ماه های تابستان باید یک دوره آماده سازی فشرده برای بدترین وضعیت بهداشت عمومی در زمستان امسال باشد. بنابراین چه کاریهایی باید انجام شود؟

گزارش AMS ، برای آماده شدن برای یک زمستان چالش برانگیز ۲۰۲۰/۲۰۲۱، به پزشکان مراقبت های بهداشتی و اجتماعی یادآوری می کند که نیاز به مراقبت های بهداشتی دچار نوسانات فصلی می شود، و در زمستان به اوج می رسد. در این گزارش اظهار شده است که چهار چالش دیگر ممکن است زمستان سال جاری را برای بخش مراقبت های بهداشتی سخت تر کند: طغیان مجدد عفونت های  SARS-CoV-2 ، اختلال در سیستم های مراقبت های بهداشتی ناشی از تلاش برای کاهش انتقال ویروس، عقب ماندگی از مسائل مربوط به مراقبت های بهداشتی غیر از  SARS-CoV-2، که ناشی از کاهش ظرفیت مراقبت های بهداشتی است، و یک بیماری آنفلوانزای همه گیر.

بنابراین چگونه کلینیک های دندانپزشکی می توانند برای موج دوم این همه گیری آماده شوند؟ در ایالات متحده ، که میزان عفونت SARS-CoV-2 در حال افزایش است، از دندانپزشکان خواسته شده است که یک برنامه اضطراری برای تجهیزات محافظ شخصی (PPE) ، یک برنامه برای برقراری ارتباط با بیماران و ارائه آموزش های اضافی به کارمندان تدوین کنند. در یک بولتن آنلاین، شرکت IndepenDENT Dental Solutions، به مطب ها توصیه کرده است که با شناسایی چندین منبع قابل اعتماد برای به دست آوردن PPE با کیفیت بالا، خطر کمبود وسایل اساسی را کاهش دهند. این شرکت پیشنهاد می کند: برای کاهش خطر مواجهه با کمبود منابع لازم، توصیه می کنیم حداقل برای یک ماه موجودی بیشتری را فراهم کنید و ترتیبی دهید که سفارشاتتان را حداکثر تا دو هفته دریافت کنید.

در این گزارش آمده است که با آموزش کارکنان، اطمینان حاصل کنید که نواحی عمومی و اتاقهای درمان و جراحی در کلینیک های دندانپزشکی به درستی ضد عفونی شوند و برای حداقل رساندن خطر انتقال در کلینیک ها، نیاز است به کارمندان در مورد نحوه ی مواجهه با موقعیت های احتمالی قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 و چگونگی پاسخگویی به این شرایط، آموزشهایی داده شود.

این شرکت توصیه کرد: برقراری ارتباط موثر با بیماران نیز در طول موج دوم ویروس بسیار مهم خواهد بود، که شامل این موارد می شود: تغییر در پروتکل های اداری، تغییر در PPE مورد نیاز در حین معاینه ی بیماران، اقدامات مورد نیاز در صورت بروز علائم COVID-19 قبل از قرار ملاقات، و چگونگی تعویق یا لغو ملاقاتها به دلیل شیوع ثانویه ی SARS-CoV-2. تعامل کلامی با بیماران و ارتباطات از طریق نمادها یا کلمات ویژه، وب سایتها و سایر ابزارهای دیجیتال، به اطمینان و تقویت پروتکل های ایمنی کمک خواهد کرد.

طبق مطالعه ای که در ماه ژوئن در Nature به چاپ رسیده است، تعطیلی اتخاذ شده توسط ۱۱ کشور اروپایی برای مقابله با گسترش SARS-CoV-2 از بیش از سه میلیون مرگ COVID-19 جلوگیری کرده است. محققان گروه پاسخگویی به COVID-19 در کالج امپریال لندن، هشدار دادند که کمتر از ۴ درصد از جمعیت کل اتریش، بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، نروژ، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلیس از ابتدای ماه مه به این ویروس آلوده شده اند. دکتر Seth Flaxman ، یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: ما از ” herd immunity یا مصونین جمعی” بسیار دور هستیم، ما فقط در ابتدای این بیماری همه گیر هستیم و این که همه گیری به پایان رسیده است را به شدت رد می کنیم.

سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت امیدواری در ماه های تابستان در اروپا، از مردم خواسته است که از تصور فصلی بودن و موجی بودن بیماری ناشی از این ویروس دست بردارند. سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت: این یک موج بزرگ خواهد بود، که کمی بالا و پایین می رود. بهترین کار این است که تا زمان تهیه ی واکسن یا داروی ضد این ویروس، منحنی ابتلا به آن را به حالت فلت در آوریم و سپس زنجیره ی انتقال ویروس را کلا قطع کنیم.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/dentists-need-to-prepare-now-for-second-wave-of-covid-19/