Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / فدراسیون پریودنتولوژی اروپا اولین دستورالعمل های اجماعی بین المللی را برای درمان پریودنتیت منتشر کرد

فدراسیون پریودنتولوژی اروپا اولین دستورالعمل های اجماعی بین المللی را برای درمان پریودنتیت منتشر کرد

۳ آگوست ۲۰۲۰ – بروسلز ، بلژیک: در سال ۲۰۱۸ ، فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) ، یک سیستم طبقه بندی جدید جهانی را برای سلامت، بیماری ها و شرایط پریودنتال منتشر کرد که نتیجه ی کارگاه مشترک فدراسیون پریودنتولوژی اروپا و آکادمی پریودنتولوژی آمریکا بود. در ادامه ی آن هم اکنون، فدراسیون پریودنتولوژی اروپا یک راهنمای درمانی مبتنی بر شواهد برای پریودنتیت، با هدف بهبود درمان پریودنتال در سراسر اروپا و فراتر از آن منتشر کرده است.

به عنوان شایع ترین بیماری التهابی مزمن غیر واگیر در سراسر جهان، پریودنتیت با طیف وسیعی از شرایط سیستمیک از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و انواع خاصی از سرطان همراه است. طبق دستورالعمل های جدید درمان EFP ، همچنین تخمین زده می شود که بیماران سالانه ، تقریباً ۵۴ میلیارد دلار در سراسر جهان برای درمان مستقیم پریودنتیت هزینه می کنند.

دستورالعمل های جدید EFP یک رویکرد گام به گام برای درمان پریودنتیت بر اساس بیماری از مرحله اول تا مرحله سوم(Stage I to III) ارائه می دهد. به گفته این سازمان، دستورالعمل جداگانه ای که شامل درمان پریودنتیت مرحله چهارم(Stage IV) است، متعاقبا منتشر می شود.

در تدوین این دستورالعمل ها، پنلی از متخصصان دندانپزشکی که هر یک نماینده ی ۳۶ انجمن ملی پریودنتال در اروپا بودند، شرکت داشتند. سایر ذینفعان از جوامع علمی مستقر در اروپا در طول این فرآیند به همراه کارشناسان مربوطه از ایالات متحده، از این هیئت حمایت کردند.

در این دستورالعمل ها، چهار مرحله ی متوالی برای درمان پریودنتال ارائه شده است:

  1. راهنمای تغییر رفتار در بیمار با هدف کاهش التهاب پریودنتال، همراه با برداشتن حرفه ای بیوفیلم ساب ژینژیوال و جرم.
  2. تمیز کردن حرفه ای بیوفیلم ساب ژینژیوال و جرم، با درمان های اضافی در صورت لزوم.
  3. درمان های پیچیده تر، مانندsubgingival instrumentation  مکرر و جراحی بالقوه.
  4. مراقبت پریودنتال حمایتی طولانی مدت، که با معاینات منظم و بهداشت خوب دهان و دندان انجام می شود.

پروفسور Mariano Sanz ، یکی از نویسندگان این دستورالعمل، در بیانیه مطبوعاتی EFP گفت: پریودنتیت یک بیماری ویران کننده است که نه تنها سبب درد و آسیب به لثه می شود، بلکه منجر به مشکلاتی در جویدن، تغییرات ناخوشایند در طول و موقعیت دندان ها، کاهش عزت نفس، کنار کشیدن از فعالیت های اجتماعی و افزایش خطر سایر بیماریهای التهابی از جمله دیابت می گردد. این دستورالعمل ها نحوه مدیریت این بیماری را تشریح می کنند، زیرا در مراحل اولیه درمان آن ساده است و عواقب آن اندک می باشد.

پروفسور Iain Chapple ، اضافه کرد: درمان موفقیت آمیز پریودنتال، زندگی افراد را متحول می کند، این افراد عزت نفس بیشتری پیدا می کنند، لبخند می زنند و بیشتر از منزل خارج می شوند. وی گفت: پس از درمان موفقیت آمیز، بیمارانی که سلامت دهان و دندان و شیوه ی زندگی خود را کنترل می کنند، می توانند از پیشرفت پریودنتیت جلوگیری کرده و دندان های خود را برای یک عمر زندگی حفظ کنند.

این مقاله با عنوان “درمان پریودنتیت مرحله ی  I-III دستورالعمل بالینی در سطح” EFP S3 ، در تاریخ ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۲۰ در مجله ی پریودنتولوژی بالینی منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/efp-publishes-first-international-consensus-guidelines-for-periodontitis-treatment/