Home / خبرها / اشتباهاتی در طراحی لبخند

اشتباهاتی در طراحی لبخند

نویسنده: دکتر دیوید رایس

۳۱ ژولای ۲۰۲۰ – چه ونیر پرسلن و چه باندینگ کامپوزیت، درمان ترمیمی دندانهای قدامی یا باعث اعتبار شما یا باعث از بین رفتن اعتبارتان می شود. سه مورد از هفت اشتباه فاحش که هیچ ارتباطی با مواد دندانی(tooth-born materials) ندارند، بلکه مربوط به بافت می شوند را در این مقاله توضیح خواهم داد.

این تصویر را مشاهده کنید. اولین اشتباه ما ” فرض کردن نه انجام کار بر اساس خواسته های بیمار” است، میانگین طول دندان اینسیزور مرکزی برای داشتن لبخندی زیبا بین ۱۰ تا ۱۲ میلی متر است.

گاهی اوقات، بیمار مشکل بافتی ندارد و همین موضوع، کار را آسان می کند. با این حال، در سایر موارد، ما اقداماتی را انجام می دهیم که منجر به اشتباه مرگبار دوم می شود. ما موقعیت لبه ی اینسیزال را بدون عیب تعیین می کنیم. حالت ایده آل در استراحت و فراموش می کنیم که چگونه طول لب و تحرک آن نقش بزرگی را در این میان بازی می کنند، همانطور که در مقاله های طراحی لبخندم در گذشته بحث کردم، ما از آن لبه ی عالی اندازه گیری می کنیم و این را می بینیم.

اکنون می دانم که شما می دانید که چه کاری بهتر است، و آن پیوند(a graft) است. اما آیا بیمار شما هم این را می داند؟ چطور آن را برای بیمارتان توضیح می دهید؟

بازگشت به اولین گناهان و فرضیات ما. وقتی صحبت کردیم که آیا فرد به دنبال لبخند ۱۰/۱۰ است و ما می دانیم که بیمار به دنبال آن است، ما اجازه داریم که به بیمارمان اطلاع دهیم برای رسیدن به لبخند ۱۰/۱۰  به جراحی پریو نیاز دارد. به همین ترتیب، هنگامی که می شنویم بیمار به یک لبخند ۸٫۵/۱۰ راضی است، دقیقاً و در ابتدا و قبل از آماده سازی دندان معنی آن را به بیمار توضیح می دهیم، ما می توانیم بدون جراحی پریو، بطور موقت آن را برای بیمار آزمایش کنیم.

در هر سناریو، چه با پرسلن و چه با کامپوزیت، هم اکنون در نقطه ای عالی قرار داریم. بیمار ما با ترمیم موقت خود باز خواهد گشت که یا ۸٫۵/۱۰  را دوست دارد و یا از شما می پرسد که چگونه می توانید آن را به ۱۰/۱۰  تبدیل کنید.

https://www.drbicuspid.com/user/images/content_images/sup_rst/2020_07_29_22_28_9150_2020_07_31_rice_veneer3.png

تصویر بالا، مورد بعدی است، اگرچه معمولاً وقتی عمق سولکولار کافی باشد و نیازی به برداشتن بافت، و دست اندازی به عرض بیولوژیکی نباشد، درمان ساده تر است اما اینجا همان جایی است که بیشتر می تواند اعتبار شما را از بین ببرد.

چرا اینگونه است؟ این یک نوع سایش دندانی است. دندانهای قدامی به دلیل سایش در حد متوسط ​​تا شدید کوتاه شده اند. دندانپزشک اشتباه دوم را در موقعیت لبه اینسیزال مرتکب می شود، یا حداقل آن موقعیت ایده آل را به تکنسین لابراتوار(سرامیست) منتقل نمی کند.

بدون این ارتباط و توضیح، تکنسین آزمایشگاه به اولین تصویر ما مراجعه می کند و به میانگین طول اینسیزور مرکزی (۱۰-۱۲ میلی متر) برای داشتن لبخندی زیبا فکر می کند. تکنسین آزمایشگاه، دندان آماده شده را می بیند، و از آن نقطه ۱۰ میلی متر تا ۱۲ میلی متر پایین می آید، و یک دندان اینسیزور مرکزی با طول ۲ تا ۴ میلی متر بلند تر را به شما تحویل می دهد.

دوستان، وقتی مشکل بافتی وجود دارد، برای جلوگیری از سومین اشتباه کشنده، باید سه کار را انجام دهید:

  • دو اشتباه مرگبار اول را رفع کنید.
  • اندازه گیری کنید تا ببینید بافت ما باید در کجا باشد و آن را تصحیح کنید.
  • آن موقعیت نهایی ایده آل را به سرامیستهای خود منتقل کنید تا آنها نیز آنچه را که شما می بینید، ببینند.

به یاد داشته باشید، در عکس کامل خانوادگی که در خانه آویزان کرده اید، دندان ها اهمیت دارند اما قاب هایی که آن عکس را در آن قرار داده اید، نیز اهمیت دارند.

من معتقدم وقتی می خواهید یک شهرت باورنکردنی بدست آورید، طراحی لبخند قدامی فرصت بزرگی است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=326932