Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / نگرانیها در مورد بهداشت دهان و دندان افراد مسن

نگرانیها در مورد بهداشت دهان و دندان افراد مسن

با افزایش سن افراد، نیازهای بهداشت دهان و دندان آنها نیز می تواند تغییر کند. در این مقاله برخی از نگرانیها در مورد بهداشت دهان و دندان افراد SENIORمسن شرح داده شده است:

  • کاهش حساسیت ، با افزایش سن ممکن است درد یا ناراحتی کمتری را در دهان خود احساس کنید، اما این بدین معنا نیست که دهان شما سالم است. در برخی از افراد مسن، تغییرات عصبی ممکن است حساسیت را کاهش دهد. برای کمک به رفع خطرات بالقوه ی کاهش حساسیت لازم است برای معاینات منظم دندانپزشکی برنامه ریزی کنید. دنداپزشک شما علایم پوسیدگی دندان، بیماری لثه، مشکلات مربوط به دندانهای مصنوعی و سرطان دهان را در معاینات دوره ای بررسی می کند.
  • خشکی دهان، عوامل متعددی از جمله بسیاری از داروها می توانند سبب خشکی دهان شوند. کاهش بزاق مضراست، زیرا بزاق به غذا خوردن و صحبت کردن کمک می کند. بزاق به شستن باقیمانده و ذرات غذا از دندان ها و کاهش اثر اسید بر دندانها که می تواند سبب پوسیدگی شود، کمک می کند. بزاق حاوی مواد معدنی است که به حفظ و تقویت دندانها کمک می نماید. برای مبارزه با اثرات خشکی دهان، در طول روز جرعه های کوچکی آب بنوشید، شما همچنین می توانید از قرص های مکیدنی بدون قند و یا آدامس های بدون قند استفاده کنید تا ترشح بزاق را تحریک کنند. از مصرف الکل و تنباکو اجتناب کنید. جانشین بزاق( از داروخانه ها تهیه کنید) نیز ممکن است در جلوگیری از خشکی دهان موثر باشد.
  • مشکلات لثه، همه ی اشخاص ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوند. بیماری لثه ناشی از تشکیل و تجمع پلاک است و بر پیوستگی بین دندانها و لثه تاثیر می گذارد. بیماری لثه در صورت عدم درمان، ممکن است به از دست دادن دندانها بیانجامد. در افراد مسن ممکن است لثه ها تحلیل رفته و موجب نمایان شدن ریشه ی دندان شود. خطر پوسیدگی دندان در شرایطی که لثه تحلیل رفته و ریشه ی دندان در معرض دید قرار می گیرد، افزایش می یابد و نهایتا به شل شدن دندان می انجامد. برای کمک به رفع این مشکل، دندان های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم تمیز نمایید مسواک را با زاویه ی ۴۵ درجه نسبت به خط لثه قرار دهید و از پایه ی دندان بسمت نوک دندان با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنید. فواصل بین دندانها را با استفاده از نخ یا ابزارهای دیگر طراحی شده برای این کار یک بار در روز تمیز نمایید. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا پلاکها می توانند در امتداد خط لثه سخت و سفت شوند که در این صورت تمیز نمودن دندانها توسط فرد امکان پذیر نیست و نیاز به جرم گیری توسط دندانپزشک یا بهداشت کار دهان و دندان دارد. جرم گیری تنها راه برای حذف پلاک های سفت شده است.
  • پوسیدگی دندان (حفره) عوامل متعددی می توانند خطر ایجاد پوسیدگی دندان را افزایش دهند: قند موجود در مواد غذایی و نوشیدنی ها، خشکی دهان ، تمیز نکردن روزانه ی دندان ها ، تحلیل لثه و نمایان شدن ریشه دندان از عوامل اصلی پوسیدگی و کرم خوردگی دندانها است. حفره می تواند حتی در دندانهای پر شده و دارای تاجهای پروتزی نیز ایجاد شود. خوشبختانه کارهایی که برای جلوگیری از مشکلات لثه انجام می دهید، برای کمک و جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد حفره نیز موثر هستند: مسواک زدن منظم دندان ها دو بار در روز با یک مسواک نرم از خط لثه با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید، تمیز نمودن فواصل بین دندان ها با نخ یک بار در روز و مراجعه ی منظم به دندانپزشک. دندانپزشک ممکن است به شما استفاده از یک دهانشویه ی حاوی فلوراید را پیشنهاد کند و یا درمان با فلوراید یا وارنیش را در مطب برای شما انجام دهد.
  • از دست دادن دندانها، از دست دادن دندانها می تواند بر آنچه می خورید، ظاهر، صحبت کردن و احساس شما تاثیر گذارد. برای بازگرداندن لبخند زیبا و اعتماد بنفس به شما گزینه هایی وجود دارد، شما می توانید از ایمپلنتهای دندانی یا دندانهای مصنوعی جزئی یا کامل استفاده نمایید. مهم نیست که چند دندان یا حتی همه آنها را از دست داده اید، شما باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما می تواند همه ی موارد از جمله زخم، التهاب، عفونت و سرطان دهان را در دهان شما به خوبی بررسی و چک کند و در صورت وجود هر گونه مشکلی بسرعت به آن رسیدگی نماید.

منبع:
http://jada.ada.org/article/S0002-8177٪۲۸۱۵٪۲۹۰۱۱۵۷-۵/fulltext

JADA February 2016Volume 147, Issue 2, Page ۱۵۶

DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.adaj.2015.12.009