Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ۳ مورد ضروری درباره ی مواد ایمپرشن ایمپلنتهای دندانی

۳ مورد ضروری درباره ی مواد ایمپرشن ایمپلنتهای دندانی

نویسنده: دکتر دیوید رایس

۲۸ اوت ۲۰۲۰ – بیش از ۵ میلیون مورد درمان با ایمپلنت دندانی تنها در ایالات متحده سالانه انجام می شود و در حال حاضر ایمپلنتهای دندانی، بهترین کالای ما در دنیای دندانپزشکی هستند، یک موضوع که دانستن آن اهمیت دارد اطلاع از نحوه ی قالب گیری به نحوی است که نتیجه ای قابل پیش بینی و کارآمدتر برای ایمپلنتهای دندانی حاصل گردد.

برخی از مواد قالب گیری این کار را آسان تر کرده اند، به این معنا که:

  • ما می توانیم شش واحد را کنار هم قرار دهیم، و دیگر نیازی به انتقال آنها به یک open tray نداریم.
  • با حمایت از سالکوس، نیازی به افزودن رزین یا اکریلیک به پست های ایمپرشن برای ایجاد emergence profile نداریم.

تکنیک ها قدیمی عالی بودند، اما همچنین زمان بر بودند.

بنابراین، اگر شما علاقمند به کیفیت بالا هستید و کوتاه شدن زمان درمان بیماران بر روی یونیت دندانپزشکی برای شما اهمیت داردد، مطمئن شوید که مواد ایمپرشن شما سه ویژگی زیر را داشته باشند.

  1. قوام و روانی بهینه یا Optimum flow

در تصویر بالا یک سالکوس معمولی برای ایمپلنت دندان وجود دارد. بر اساس طراحی، ما  3 میلی متر زیر خط لثه هستیم. هدف یک emergence profile اینست که قابلیت تمیز نمودن آسانی داشته باشد و اجازه ندهد که رستوریشن ما دیده شود.

در گذشته، قالب گیری دقیق بدان معنا بود که من نیاز به پشتیبانی از آن بافت با سفارشی سازی ایمپرشن پست، داشتم. امروز، وقتی از موادی با Optimum flow برای قالب گیری استفاده می کنم، با دقت بسیار زیاد، می توانم مطابق با پیش بینی و بطور تکرار پذیر به عمق سالکوس در تمام ۳۶۰ درجه برسم.

  • وتینگ پیشرفته همراه با ثبات ابعادی[۱]

ما باید از بافت های نرم و سخت با جزئیات فوق العاده ای، قالب گیری کنیم – نه فقط برای گرفتن قالب از آنها، بلکه برای گرفتن جزئیاتی دقیق از آنها به همان صورتی که بطور طبیعی هستند. در مورد بافت نرم، این کار باعث می شود که کاشت ایمپلنت ما ساده شود زیرا فشار دقیقی که به دنبال آن بودیم را بر روی بافت مورد نظرمان مشخص می کند. در مورد شما نمی دانم، اما من از دیدنheavily blanched tissue  که به پالیش آباتمنت ایمپلنت یا روکش پس از اتمام کار نیاز دارد، لذت نمی برم.

در مورد بافت سخت، ما می دانیم که بافت سخت باید با ایمپلنت ادغام شود(اسئواینتگریشن). ایمپلنت دندان بر خلاف دندانهای طبیعی دارای هیچ لیگامان پریودنتالی (PDL) نیست.

 ما همچنین تحقیقات قابل توجهی در مورد میزان کانتکت انجام داده ایم. اگر کانتکت ضعیف باشد، در عرض سه سال، باز می شود. اگر کانتکت بیش از حد قوی باشد، طی سه سال، یک مشکل متضاد با مورد اول خواهیم داشت، زیرا بیماران قادر به استفاده از نخ دندان در آن ناحیه نخواهند بود.

از سطح اکلوزال، ما همچنین چیزهایی می دانیم. در بخش جدید هیچ چیز ویران کننده ای وجود ندارد به جز این که روکش زیرکونیا به سرعت در حال تبدیل شدن به انتخابی برای روکشهای خلفی است. چقدر جالب است که آن ها را تنظیم کنید؟ و چقدر پالیش مجدد آنها سرگرم کننده است؟

ما باید وتینگ پیشرفته و ثبات ابعادی را متناسب با هم داشته باشیم.

Impression using Virtual XD by Ivoclar Vivadent.
  • قدرت tear بالا

ما خوش شانس بودیم که قالب گیری بالا را با موفقیت انجام دادیم. این اتفاقاً یکی از مواد مورد علاقه ی من به نامVirtual  XD است که ساخت Ivoclar Vivadent می باشد.

چه چیزهایی را میبینید؟ چه چیزهایی را نمی بینید؟

ما برای به دست آوردن isolation و retraction ، سخت کار کردیم تا توانستیم قالب گیری را بنحوی انجام دهیم که در کار نهایی چیز کمتری از رستوریشن ببینیم. این نمونه ای از رسیدن به نتیجه ی نهایی ایده آل با رعایت هر سه ویژگی در کار است.

Optimum flow ، به من این امکان را داد تا به عمق و عرض کامل سالکوس برسم. Advanced wetting and dimensional stability ، تمام جزئیات را مشخص کرده و این اطمینان را به من داد که بتوانم قالب را بدون هیچ مشکلی به لابراتوار بفرستم.

High tear strength ، دقیقاً همان چیزی است که می بینید. buccal ، lingual ، occlusal و از همه مهمتر gingival embrasures، بدون نقص هستند. هیچ کس دوست ندارد مثلث سیاه را ببیند!

دوستان، حدس می زنم این یک پروسیجر هفتگی، نه روزانه، در کار شما باشد. سیستم های ایمپلنت مهم هستند. نحوه ی قرار دادن و برنامه ریزی برای اجرا مهم هستند و مواد شما نیز نقشی اساسی در موفقیت کار دارند. بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=327110


[۱] Advanced wetting with dimensional stability