Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / مزایای چاپ سه بعدی در مطب برای کاشت فوری ایمپلنت دندانی

مزایای چاپ سه بعدی در مطب برای کاشت فوری ایمپلنت دندانی

۴ سپتامبر ۲۰۲۰- با توجه به محبوبیت روزافزون چاپ ۳ بعدی در محل مراقبت[۱] و تولید با کمی تاخیر توسط پرینت ۳ بعدی در لابراتوارهای دندانپزشکی، مطالعه ی اخیر با هدف مقایسه ی مزایای چاپ پروتزهای دندانی برای استخوان فیبولا و بازسازیهای ایمپلنت در داخل مطب با تکنیک های سنتی و سفارش ساخت به لابراتوارهای دندانپزشکی انجام گردید. محققان دریافتند که چاپ داخل مطب مزایای قابل توجهی از جمله کاهش دوره انتظار قبل از جراحی را بهمراه دارد، اما نیاز به سرمایه گذاری اولیه بر روی تجهیزات چاپ سه بعدی و آموزش دارد.

چاپ سه بعدی اخیراً به نجات جان بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی که در خط مقدم علیه COVID-19  می جنگند، کمک کرده است. به نظر می رسد رعایت روشهای جدید كنترل عفونت با توجه به كمبود تجهیزات محافظتی شخصی مناسب غیرممكن باشد، در این شرایط ماسكها و محافظ های صورت به روش چاپ ۳ بعدی برای رفع این کمبودها تولید شده اند. دنتال تریبون اینترنشنال (DTI) ، قبلاً نیز در مورد مزایای استفاده از گردش کار کاملاً دیجیتال و چاپ الاینرهای شفاف در داخل مطب گزارشی ارائه کرده بود. در شرایط کنونی، مزایای چاپ سه بعدی و همچنین کاربردهای آن برای استفاده های پزشکی چند برابر شده است.

در مطالعه حاضر ۱۲ بیمار شرکت داشتند، که بدون بازسازی فیبولای فک پایین و فک بالا با ایمپلنت فوری و رستوریشن فوری درمان شدند. ترمیم ها قبل از جراحی ساخته شده و پنج بیمار اول هر کدام پروتزی را دریافت کردند که پس از برنامه ریزی جراحی مجازی توسط لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده بودند. ۷ بیمار باقیمانده هر کدام پروتزی را دریافت کردند که توسط جراح طراحی و توسط لابراتوار داخل مطب از طریق چاپ سه بعدی ساخته شدند.

محققان طی ۲۴ ساعت از جلسه ی برنامه ریزی جراحی مجازی، پروتز دندان را با استفاده از پرینتر سه بعدی با دقت تولید کردند. زمان لازم برای تولید پروتزها با دستگاه چاپگر سه بعدی در داخل مطب در مقایسه با پروتزهای ساخته شده در لابراتوار دندانپزشکی- که معمولاً هفته ها به طول می انجامد- به طور قابل توجهی کوتاه تر بود. علاوه بر این، روش چاپ ۳ بعدی در داخل مطب، مقرون به صرفه تر بود، زیرا که پروتزهای ساخته شده توسط یک لابراتوار دندانپزشکی خارج از مطب، به طور متوسط ​​۶۱۷٫۰۰ دلار (۵۲۳٫۰۰ یورو) هزینه دارد، در حالیکه هر پروتز چاپ شده در داخل مطب به طور متوسط ​​۸٫۳۴ دلار (۷٫۰۰ یورو) برای رزین هزینه دارد و محققان اشاره کردند که پروتز ۳ بعدی چاپ شده برای آرچ کامل در NextDent Micro Filled Hybrid ، کمتر از ۵۰٫۰۰ دلار (۴۲٫۰۰ یورو) هزینه دارد. این قیمت شامل هزینه های رزین و هزینه اکسپورت نرم افزار چاپ سه بعدیBlue Sky Plan ، است.

این مطالعه یک گردش کار دیجیتالی را برای طراحی و چاپ سه بعدی پروتز فوری موقت که باید هنگام بازسازی فک بدون فلپ فیبولار در محل خود قرار گیرد، شرح می دهد. این جراحی به نام ” Jaw in a Day ” نام گذاری شده است. در روش های قبلی باید سفارش ساخت به لابراتوار دندانپزشکی در خارج مطب ارسال می شد که نیاز به وقت اضافی، و متخصص متبحر لابراتوار داشت که هزینه ای به مراتب بالاتر نیز دارد. دکتر Fayette C. Williams ، مدیر بخش آنکولوژی ماگزیلوفشیال و جراحی ترمیمی از شبکه ی بهداشت جان پیتر اسمیت، گفت: تکنیک ما امکان برنامه ریزی مجازی با هدایت جراح را فراهم می کند، دقیقاً مانند آنچه ما با فک و استخوان فیبولا انجام می دهیم.

وی افزود: ساخت پروتز با چاپ سه بعدی در داخل مطب به جراح امکان کنترل بیشتری برای ایجاد طرح اکلوزال را می دهد. همچنین بسیار سریعتر تهیه می شود. من می توانم این پروتز را در یک روز تولید کنم، در حالی که در لابراتوارهای دندانپزشکی ممکن است دو یا چند هفته طول بکشد.

به گفته ی محققان، سفارش ساخت پروتزهای دندانی به لابراتوار دندانپزشکی، باعث تأخیر در درمان می شود، که همین موضوع استفاده از آن را فقط به شرایط خوش خیم محدود می کند. در مطالعه ی حاضر، استفاده از گردش کار دیجیتال، به پزشکان و دندانپزشکان اجازه می دهد که رستوریشن های فوری فک و دندان را به بیماران مبتلا به بیماری بدخیم ارائه دهند. دکتر Williams، توضیح داد: این زمان برای یک بیمار مبتلا به سرطان که منتظر جراحی برای برداشتن فک و تومور است، بسیار مهم می باشد.

محققان با وجود مزایای واضح آن، معتقدند که گردش کار دیجیتالی ارائه شده در این مطالعه، برای بیمارانی که قبل از عمل دارای دندانی هستند که باید بهمراه تومور آنها برداشته شود، مناسب تر است. برای موارد پیچیده تر، لازم است با روشهای ادیت تصویر و برنامه ریزی پروتز آشنا باشید. علاوه بر این، محققان محاسبه نمودند که کل هزینه ی اولیه چاپگر سه بعدی و تجهیزات پس از پردازش، می تواند به حدود ۳۰۰۰ دلار (۲۵۴۱ یورو) ، علاوه بر هزینه های اضافی مرتبط با استفاده از نرم افزار، برسد.

این مطالعه با عنوان “دندانهای فوری در استخوان فیبولا: برنامه ریزی و گردش کار دیجیتال با پرینت سه بعدی در محل مراقبت” در تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۲۰ در Journal of Oral and Maxillofacial Surgery منتشر شد.

منبع:

https://am.dental-tribune.com/news/study-highlights-benefits-of-in-house-3d-printing-for-immediate-dental-implant-placement/


[۱] point-of-care 3D printing