بازسازی ایمپلنتولوژی

۹ سپتامبر ۲۰۲۰ – وقتی نوبت به دندانپزشکی ایمپلنت یا ایمپلنتولوژی می رسد، شاهد این موضوع هستیم که اصلاح روشهای آماده سازی سایت از پیشرفت هایی که در طراحی ایمپلنت رخ داده است، عقب تر است. پروفسور Stefan Holst ، معاونPremium Implants در نوبل بیوکر و نویسنده ی مشترک یک مقاله ی تحقیقاتی با دانشگاه استنفورد، در مورد طراحی OsseoShaper ، مزایای بیولوژیکی آن، و برخی از چالش های موجود در پروتکل های معمول دریل کردن، و چگونگی طراحی این دستگاه جدید برای غلبه بر مشکلات موجود، توضیحاتی ارائه نموده است.

پروفسور Holst، دستگاه جدید OsseoShaper چیست؟

OsseoShaper ، یک رویکرد کاملا جدید در زمینه ی آماده سازی سایت است که برخی از چالش های پروتکل های متداول دریل کردن را برطرف می کند. OsseoShaper ، به جای استفاده از مته های پرسرعت برای ایجاد استئوتومی، به آرامی آن را به روشی کنترل شده شکل می دهد و به عنوان بخشی از سیستم ایمپلنت Nobel Biocare N1 که اخیراً معرفی گردید، توسعه یافته است.

https://de.dental-tribune.com/up/dt/2020/03/Interview-Reshaping-implantology2-700x700.jpg

OsseoShaper ، همچنین برای باقی ماندن تراشه های استخوان در داخل استئوتومی طراحی شده است(تصویر: Nobel Biocare)

طی ۵۰ سال اخیر، پروتکل های آماده سازی سایت به ندرت تغییر کرده اند. چه چیزی الهام بخش شما برای تمرکز بر چنین روش معتبری بود؟

اولین قدم اصلی ما در ایجاد یک سیستم ایمپلنت جدید، بررسی هر مرحله از درمان ایمپلنت بر اساس تجربه ی بالینی ۵۰ ساله ی ما بود. در این بررسی سوالاتی را مطرح کردیم: چالش های اصلی دندانپزشکان چیست؟ چگونه می توانیم سعی کنیم از خطاهای بیشتر جلوگیری کنیم؟ چگونه می توانیم گردش کار را بهینه کنیم؟ و سپس مشخص شد که در این میان، پروتکل های دریل کردن، هم از نظر عملی و هم از نظر بیولوژیکی، می توانند ارتقا و بهبود یابند. بنابراین، ما برای درک بهتر زیست شناسی ترمیم استخوان، که با اسئواینتگریشن اولیه و عملکرد طولانی مدت ایمپلنت ارتباط دارد، بر روی تحقیقات اساسی جدید سرمایه گذاری کردیم. با این درک مجدد، توانستیم ویژگی هایی که از جنبه ی زیست شناسی حائز اهمیت بودند، را حتی قبل از اینکه یک نمونه اولیه از OsseoShaper ساخته شود، مهندسی کنیم. با این رویکرد، فناوری جدید و مهیج OsseoShaper ممکن شد.

چگونه این تحقیق بر طراحی تأثیرگذار بوده است؟

پژوهش های محققان دانشگاه استنفورد نشان داده بود که چگونه گرمای حاصل از دریل کردن متداول با سرعت بالا، باعث مرگ سلولهای استخوانی در اطراف استئوتومی می شود، و مرگ سلولها در این منطقه منجر به تحلیل استخوان و ریمدلینگ آن می شود. روش معمول برای کاهش گرما، شستشو با آب است که یک اشکال دیگر نیز دارد: تراشه های استخوانی که می توانند سبب تشکیل استخوان اطراف ایمپلنت شده و به انسجام و ثبات اولیه استخوان کمک کنند را با خود شسته و خارج می کند. به همین دلیل ما OsseoShaper را توسعه دادیم تا با سرعت کم دریل کردن استخوان را انجام داده و از مرگ سلولهای استخوانی در این منطقه در مقایسه با یک پروتکل پرسرعت دریل کردن، بکاهد و این کار را بدون نیاز به شستشو با آب انجام دهد. همچنین OsseoShaper برای باقی ماندن تراشه های استخوان در داخل استئوتومی طراحی شده است که داده های مطالعات پیش بالینی مزایای آن را قبلاً نشان داده اند.

https://de.dental-tribune.com/up/dt/2020/03/Interview-Reshaping-implantology1-300x300.jpg

در بیشتر موارد، آماده سازی سایت برای سیستم ایمپلنت N1 ، فقط شامل دو مرحله جراحی است: ایجاد عمق و زاویه با OsseoDirector ، و سپس شکل دادن به استئوتومی با OsseoShaper ، که سایتی برای کاشت ایمپلنت ایجاد می کند که طراحی ماکرو ایمپلنت N1 را منعکس می کند(تصویر: نوبل بیوکر)

چه نوع مشکلاتی در عمل با پروتکل های متداول دریل کردن، ممکن است ایجاد گردد؟

کیفیت و کمیت استخوان در هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است، بهمین دلیل تصمیم گیری می تواند چالش برانگیز باشد، و ما می دانیم كه دندانپزشكان برخی مواقع از توصیه های سازندگان عدول می كنند و ترتیب دریل کردن را به دلخواه و قضاوت خود تغییر می دهند. بنابراین، ما متوجه شدیم که اصلاح روش آماده سازی سایت می تواند به آنها کمک کند تا این تصمیمات مهم را به درستی اتخاذ کنند و از حدس و گمان استفاده نکنند- خصوصاً با توجه به اینکه بخش بسرعت رو به رشدی از دندانپزشکانی که ایمپلنت ارائه می دهند، فقط ۲۰ تا ۵۰ ایمپلنت در سال کار می کنند. ما ابزاری را می خواستیم که نیاز به سهولت استفاده را مد نظر قرار داده و معیاری را برای تعیین کیفیت استخوان ارائه دهد و سایتی را برای کاشت ایمپلنت ایجاد کند که بطور دقیق منعکس کننده ی شکل ایمپلنت دندان باشد. آماده سازی سایت باید بخشی جدایی ناپذیر از یک سیستم ایمپلنت باشد.

OsseoShaper ، چگونه به دندانپزشکان کمک می کند تا هنگام تهیه استئوتومی تصمیمات درستی بگیرند؟

گشتاورهای OsseoShaper ، مراحل جراحی را تعیین می کنند، بنابراین حدس و تصمیم گیری را کاهش می دهد. این امر با سرعت چرخش بسیار آهسته ۵۰ دور در دقیقه و عدم نیاز به شستشو با آب امکان پذیر است. در مرحله دوم، سایت ایمپلنت باید منعکس کننده ی طراحی کلان ایمپلنت N1 باشد که امکان توزیع ایده آل استرس بر استخوان اطراف و پایداری ایمپلنت را برای بارگذاری سریع و فوری فراهم می کند. سرانجام، در بیشتر موارد، آماده سازی سایت فقط شامل دو مرحله جراحی است: تعیین عمق و زاویه دقیق با OsseoDirector ، و سپس شکل دادن به استئوتومی با  OsseoShaper. ما تاکنون در طی دو سال تجربه بالینی با این مفهوم، تقریباً ۸۰ درصد از تمام ایمپلنت ها را توانسته ایم تنها با دو مرحله آماده سازی در سایت مورد نظر قرار دهیم.

آیا دندانپزشکان با استفاده از سیستم کاشت Nobel Biocare N1 ، مزایای دیگری را نیز بدست آورده اند؟

بله، دندانپزشکان به ما گفته اند که بیماران واقعاً کاهش صدا و لرزش را در مقایسه با دریل کردن معمولی تحسین می کنند. بنابراین، راحتی بیمار بسیار افزایش می یابد و سرعت کم آماده سازی سایت، کنترل بسیار بیشتری را بر روی این فرآیند برای دندانپزشکان فراهم می کند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/c/nobel-biocare-services-ag/news/interview-reshaping-implantology/