Home / خبرها / آیا پروبیوتیک ها کلید سلامت بهتر دهان و دندان هستند؟

آیا پروبیوتیک ها کلید سلامت بهتر دهان و دندان هستند؟

۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰ – بر اساس مطالعه ای که در BMC Oral Health منتشر شد، Weissella cibaria strain CMU ، یک باکتری اسید لاکتیک پروبیوتیک، ممکن است خونریزی لثه را بهبود بخشد و جمعیت میکروب های پریودنتال مرتبط با دیابت و سایر بیماری ها را در دهان کاهش دهد.

نویسندگان به رهبری Mi-Sun Kang ، کارمند شرکت OraPharm در کره، که مکمل OraCMU را برای این مطالعه تامین کرده است، نوشتند: مصرف مکمل W. cibaria ، ممکن است سلامت کلی دهان را از طریق کاهش ایندکس خونریزی و سرکوب برخی از باکتریهای دهان در افراد بدون پریودنتیت، بهبود بخشد.

استفاده از باکتری خوب برای مبارزه با باکتریهای بد

هنگامی که سالکوس طبیعی لثه به پاکت های پریودنتال پاتولوژیک تبدیل می شود، سبب تغییر در توزیع باکتریها در حفره دهان می گردد که در نهایت، به بافت لثه آسیب می رسانند و باعث التهاب می شوند. در سالهای اخیر، شواهدی ارائه شده است که بیانگر تاثیر محافظتی باکتریهای پروبیوتیک در جلوگیری از اتچمنت و رشد عوامل بیماری زا در دهان بطور رقابتی بوده است، همچنین باکتری های پروبیوتیک فرآیندهای متابولیسمی منجر به ایجاد محیطی باpH  اسیدی را کاهش می دهند و ممکن است اثرات مستقیم ضد میکروبی داشته باشند. بنابراین، محققان معتقدند که پروبیوتیک ها ممکن است از طریق پیشگیری یا درمان پوسیدگی، التهاب لثه یا پریودنتیت با بهبود محیط باکتریایی در حفره دهان مفید باشند.

یک مطالعه اخیرا نشان داد که یک نوع باکتری از خانواده ی لاکتوباسیل ها که در ترشی سیچوان یافت می شود، ممکن است از رشد میکروب هایی که باعث پوسیدگی دندان و پوسیدگی می شوند، جلوگیری کند.

با دانستن این پتانسیل، شرکت OraPharma و تیمی از دانشگاه ملی Kangwon در کره جنوبی تصمیم گرفتند اثرات W. cibaria CMU را که به عنوان یک پروبیوتیک مراقبت از دهان و دندان در کره عرضه شده است، بر سلامت پریودنتال و میکروبیوم دهان ارزیابی کنند.

حدود ۹۰ بزرگسال ۲۰ تا ۳۹ سال، که به بیماری لثه مبتلا نبودند، در یک آزمایش تصادفی، دوسوکور و کنترل شده با دارونما شرکت کردند. شرکت کنندگان تحت درمان جرم گیری و تسطیح سطح ریشه قرار گرفتند و به آنها یک قرص پروبیوتیک یا دارونما داده شد. آنها باید به مدت هشت هفته بعد از مسواک زدن، قرص ها را قبل از خواب مصرف می کردند. همچنین به آنها گفته شد که بعد از مصرف قرص ها هیچ نوع غذا و نوشیدنی استفاده نکنند. سپس خونریزی در پروبینگ، عمق پروبینگ و شاخص های لثه و پلاک و همچنین محیط باکتریایی در سالکوس لثه در شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

کانگ و همکارانش دریافتند که پس از هشت هفته مصرف پروبیوتیک، نه تنها خونریزی در هنگام پروبینگ در میان افراد گروه دریافت کننده ی مکمل W. cibaria ، کاهش یافته بلکه خونریزی در ناحیه باکال و لینگوال فک بالا نیز بهبود قابل توجهی یافته است.

همچنین، کسانی که از این پروبیوتیک استفاده کردند، باکتری های مضر دهانی کمتری داشتند، از جمله کاهش چشمگیری در جمعیت باکتری Fusobacterium nucleatum ، مشاهده شد که میکروب پریودنتال مرتبط با بیماری های دیگر، از جمله واژینوز باکتریایی است. تحقیقات اخیر نشان داده است که بیمارانی که به دلیل پریودنتیت دچار التهاب می شوند، ممکن است عوارض شدیدتری از بیماریCOVID-19  را تجربه کنند.

اگرچه مصرف مکمل W. cibaria ، می تواند فوایدی داشته باشد، اما این مطالعه محدودیت هایی داشت، از جمله این واقعیت که شرکت کنندگان همگی دارای دهان های سالمی بودند. بنابراین، یافته های این مطالعه را نمی توان به کسانی که بیماری لثه دارند، تعمیم داد. نویسندگان نوشتند: برای بررسی بهتر تاثیرات مفید پروبیوتیک ها برای همه بیماران، مطالعات بیشتری لازم است.

با این وجود، “W. cibaria CMU” یک پروبیوتیک مراقبت از دهان محسوب می شود که می تواند سلامت دهان را بهبود بخشد و از بیماری دهان جلوگیری کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=327181