Breaking News

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنتهای دندانی در سال 1952 توسط یک ارتوپد سوئدی بنام پراینگور برانمارک ساخته شد و امروزه بعنوان جایگزین دندان از دست رفته از آن استفاده می شود. برای این منظور بروش جراحی قطعه ای از جنس تیتانیوم درون استخوان فک قرار می دهند بمرور زمان این قطعه به استخوان فک جوش می خورد(اوستئواینتگریشن) و محکم می شود. در حقیقت ایمپلنت دندانی یک ریشه ی مصنوعی برای دندان است که درون فک جاگذاری می شود تا دندان جایگزین یا پل را در محل مورد نظر ثابت نگهدارد.

امروزه اکثر ایمپلنت های دندان از تیتانیوم ساخته می شوند که فلزی دارای کیفیت بالا است و می تواند برای این منظور بسیار مناسب باشد. تیتانیوم یک لایه نازک بر روی سطح خود ایجاد می کند که از آن در برابر خوردگی حفاظت می کند. این لایه در برابر اسید، ترکیبات نمک و اکسیژن مقاوم است. علاوه بر این تیتانیوم تقریباً بطور کامل غیر مغناطیسی است و نسبت به وزنی که دارد کاملاً مقاوم است.

مهمتر اینکه بدن انسان ایمپلنت دندان تیتانیوم را به عنوان اجسام خارجی پس نمی زند. نوع تیتانیوم دارای انواع مختلف سطوح هستند که شامل اسید اچ، اسپری پلاسما و پوشش هیدروکسی آپاتیت است. هیدروکسی آپاتیت ماده ای است که استخوان از آن ساخته می شود. این ماده در فرآیندی به نام اتصال زیستی به استخوان متصل می شود.

ایمپلنت های دندانی گزینه ای برای افرادی هستند که یک دندان یا چند دندان خود را براثر بیماری پریودنتال ، جراحت یا سایر دلایل از دست داده اند.

انواع ایمپلنت های دندانی

  • اندواستیل یا درونی ( درون استخوانی ): این نوع ایمپلنت رایج ترین نوع ایمپلنتی است که هم اکنون استفاده می شود و انواع مختلفی از این نوع ایمپلنت شامل : پیچ ها، سیلندرها یا تیغه ها از طریق جراحی در داخل استخوان فک قرار می گیرند. هر ایمپلنت یک یا چند دندان مصنوعی را در دهان نگه می دارد. این نوع از ایمپلنتها معمولا به عنوان جایگزینی برای پل یا دندان مصنوعی متحرک استفاده می شوند.
  • ساب پریواستیل ( روی استخوان ) : این نوع از ایمپلنت ها از انواع اولیه ی ایمپلنت هستند و درون استخوان فک کار گذاشته نمی شوند بلکه بر روی سطح استخوان فک با چارچوب فلزی زیر بافت نرم قرار گرفته و از لثه بیرون زده است و برای نگهداری پروتز استفاده می شود. این نوع از ایمپلنت ها برای بیمارانی استفاده می شوند که قادر به استفاده از دندان مصنوعی معمولی نیستند و افرادیکه ارتفاع استخوان آنها در حداقل مقداراست.

 implant1

قبل از ایمپلنت دندانی

 implant2

بعد از ایمپلنت دندانی

آیا ایمپلنت دندان برای شما امکان پذیر است ؟
نامزد یا کاندید ایده آل برای ایمپلنت دندان باید دارای سلامت عمومی و سلامت دهانی خوبی باشد برای حمایت از ایمپلنت باید استخوان کافی در فک بیمار وجود داشته باشد. بهترین کاندید برای ایمپلنت بافت سالم لثه ی عاری از بیماری پریودنتال است. ایمپلنت های دندانی به طور عمیقی با بافت لثه و استخوان زیرین در دهان اتصال می یابند از آنجائیکه پریودنتیست ها کارشناسانی هستند که دقیقا در این زمینه تخصص دارند بهترین افرادی هستند که می توانند در تیم ایمپلنت شما حضور داشته باشند. نه تنها پریودنتیست ها دارای تجربه ی کاری با متخصصان دندانپزشکی دیگر هستند بلکه دارای تخصص خاصی هستند که آموزشهای لازم برای نگهداری از دندانها را به شما ارائه می دهند. دندانپزشک و متخصص پریودنتیست شما با همکاری تعاملی خود رویاهای شما را به حقیقت نزدیک می کنند.
ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود ؟
این روش یک تلاش گروهی بین شما ، دندانپزشکتان و متخصص پریودنتیست شماست. دندانپزشک و پریودنتیست شما درباره محل و چگونگی انجام ایمپلنت با شما مشورت می کنند. با توجه به شرایط خاص بیمار و نوع ایمپلنت انتخاب شده پریودنتیست برنامه ی درمانی مناسبی را مطابق با نیازهای شما طراحی و اجرا می کند:
• جایگزینی یک دندان : اگر شما یک دندان تکی را از دست داده اید یک ایمپلنت و همراه روکش روی ایمپلنت می تواند جایگزین آن شود.
• جایگزینی چندین دندان : اگر چندین دندان خود را از دست داده اید بریج یا پل حمایت شده با ایمپلنت میتوانند جایگزین آنها شوند.
• جایگزینی تمام دندان ها : اگرشما تمام دندانهای خود را از دست داده اید بریج کامل حمایت شده با ایمپلنت یا پروتز کامل می توانند جایگزین آنها شوند.
• تقویت سینوس یا Sinus Augmentation: کلید یک ایمپلنت موفق کمیت و کیفیت استخوان محل قرار گرفتن ایمپلنت است. ناحیه ی پشتی فک فوقانی معمولا یکی از سخت ترین مناطق برای قرار دادن ایمپلنت دندانی با موفقیت است زیرا کمیت و کیفیت استخوان این ناحیه ناکافی بوده و نزدیکی بسیار زیاد آن به سینوسها کار را دشوار می کند. تقویت سینوس میتواند این مشکل را برطرف کند این کار با بالا بردن کف سینوس و توسعه استخوان برای قرار دادن ایمپلنت انجام شود.
• اصلاح Ridge یا Ridge modification : تغییر شکل در فک بالا یا پایین می تواند استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت در آن ناحیه را باقی نگذارد. برای رفع این مشکل لثه کنار زده می شود تا بخش ناقص استخوان ظاهر شود. سپس نقص موجود در استخوان با استخوان یا جایگزین استخوان پر می شود تا استخوان از دست رفته، ترمیم شود.
بهبود Ridge موجب بهبود ظاهر وافزایش شانس ایمپلنتی موفق که بتواند سال ها دوام بیاورد، می گردد.
پس از دریافت یک ایمپلنت چه انتظاراتی می توانید داشته باشید ؟
همانطور که می دانید دندانهای شما نیاز به مراقبت درخانه و معاینه منطم توسط پزشک دارد، ایمپلنت نیز مانند خود دندان نیاز به مراقبت دارد به منظور حفظ پاکیزگی ایمپلنت و جلوگیری از تشکیل پلاک میکروبی ، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان همچنان باید ادامه یابد. پس از درمان پردونتیست شما با شما و دندانپزشکتان برای بهترین طرح مراقبت از ایمپلنت دندانها و لثه های شما و اطمینان از سلامت آنهاهمکاری خواهد کرد.
منبع:
http://www.perio.org/consumer/dental-implants

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *