Breaking News

ایمپلنت های دندانی برای یک دندان

چنانچه تنها یک دندان خود را از دست داده اید یک ایمپلنت و یک تاج می تواند جایگزین آن شود. بدین ترتیب یک ایمپلنت دندانی، جایگزین دندان از دست رفته ی طبیعی و ریشه ی آن می شود.

مزایای ایمپلنت دندانی تک، نسبت به بریج چیست؟

ایمپلنت دندانی نسبت به سایر گزینه های جایگزین دندان دارای چندین مزیت است: علاوه بر ظاهر و عملکرد مشابه آن به یک دندان طبیعی، جایگزینی ایمپلنت دندانی بجای یک دندان در سلامت دندانهای مجاور خللی وارد نمیکند.

از جمله سایر درمانهای رایج برای از دست دادن یک دندان تک می توان به بریج ثابت حمایت کننده دندان اشاره کرد. در این روش از دندانهای مجاور برای حمایت و کار گذاشتن بریج کمک گرفته می شود.

از آنجائیکه ایمپلنت دندان جایگزین ریشه دندان از دست رفته می شود از استخوان بهتر محافظت می گردد اما در روش بریج (Bridge) بخشی از استخوان که قبل از این دندان را احاطه کرده بود ، تحلیل می رود.

ایمپلنت های دندانی با استخوان فک یکپارچه می شوند و همین موضوع به سالم ماندن و بی عیب ماندن استخوان کمک می کند. در دراز مدت ایمپلنت تک، دندانی زیبا و با دوام تری را برای بیمار به ارمغان آورده و رعایت بهداشت و پاکیزگی آن آسانتر از Bridge است.

لثه ها در اطراف بریج تحلیل می روند و با قرار گرفتن قسمت فلزی بریج در معرض دید، سبب بروز نقص قابل مشاهده ای می گردد. بازجذب (تحلیل)استخوان زیر بریج می تواند منجر به ایجاد لبخندی غیرجذاب شود و پس از مدتی سیمانی که نگهدارنده بریج است، شسته شده و سبب می شود باکتریها، دندانهایی که بریج را در جای خود نگهداشته اند و به عنوان لنگر بریج محسوب می شوند تخریب شده و پوسیدگی دندانی ایجاد گردد.

چگونه ایمپلنت در محل خود قرار می گیرد

ابتدا ایمپلنت که شبیه به یک پیچ یا سیلندر است در استخوان فک جاگذاری می گردد. در طی 2 تا 6 ماه ایمپلنت و استخوان با یکدیگر متصل شده و یک لنگر برای دندان مصنوعی ایجاد می کنند. در این مدت یک دندان موقت در محل ایمپلنت قرار می گیرد.

implant 1-1

در مرحله دوم لازم است روی ایمپلنت باز شده و ادامه ی آن بر روی لنگر نصب شود. این سرپوش در حال ترمیم موقت می تواند فونداسیونی که دندان جدید بروی آن قرار می گیرد را تکمیل نماید. بعد از این مرحله دو هفته برای ترمیم به لثه ها فرصت داده می شود.

implant1-2

در برخی سیستم های ایمپلنت (یک مرحله ای ) نیازی به انجام مرحله دوم نیست ، در این سیستم ها از ایمپلنتی استفاده می شود که قطعه extension آن از قبل به سیلندر متصل است.

پریودونتیست شما بهترین نوع سیستمی که مناسب شما می باشد را به شما توصیه می کند.

در نهایت، دندان جایگزین توسط دندانپزشک شما ساخته می شود به پایه فلزی کوچکی بنام آباتمنت(abutment) متصل می گردد. پس از مدت زمان کوتاهی شما می توانید با اعتماد کافی لبخند بزنید و به راحتی قادر به جویدن و صحبت کردن خواهید بود. ایمپلنت های دندانی ظاهری بسیار طبیعی دارند و حس شما نسبت به آن دندان نیز بسیار طبیعی است و شما فراموش می کنید که قبلا دندانتان را از دست داده اید.

درمان ایمپلنت برای هر بیمار متفاوت است و چنانچه وضعیت بیمار اجازه دهد برخی از این مراحل می تواند با هم ترکیب شود، متخصص دندانپزشکی شما در مورد تعیین بهترین روش درمان با شما مشورت خواهد کرد.

منبع:

http://www.perio.org/consumer/single-tooth-implant

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *