Breaking News

بیماریهای لثه در مردان

بیماری لثه در مردان

سلامت لثه ها برای مردان بی نهایت مهم است زیرا بر سایر فاکتورهای سلامت آنها تاثیر می گذارد .

mardan

ابتلا مردان به بیماریهای لثه (56.4 percent) نسبت به زنان (38.4 percent) بیشتر است.تحقیقات نشان داده است به علت مراجعه ی کمتر مردان به دندانپزشک، نشانگرهای سلامت لثه در مردان نسبت به زنان وضعیت وخیم تری دارند برای مثال شیوع پلاکهای دندانی و جِرم در مردان بیش از زنان است همچنین مردان در معاینات دندان بیشتر دچار خونریزی لثه( خونریزی لثه هنگام پروبینگ)می شوند.

 

با این وجود، سلامت پریودنتال برای مردان بی نهایت اهمیت دارد زیرا ممکن است بر طیف وسیعی از فاکتورهای سلامت آنان تاثیر گذارد.

سلامت پروستات

آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA ، آنزیمی است که در پروستات تولید می شود و در حالت طبیعی در مقادیر بسیار کم ترشح می گردد، هنگامیکه پروستات دچار التهاب، عفونت یا سرطان می شود مقدار این آنتی ژن افزایش می یابد. تحقیقات نشان داده است در مردانی که نشانه هایی از بیماریهای پریودنتال مانند قرمزی ، تورم یا حساس شدن لثه ها دیده می شود و همچنین به بیماری prostatitis یا التهاب پروستات مبتلا هستند مقدار PSA بیش از مردانی است که تنها به یکی از این دو بیماری مبتلا می باشند. این موضوع نشان میدهد که سلامت پروستات ممکن است با سلامت لثه ها یا بالعکس در ارتباط باشد.

بیماری قلبی

تحقیقات نشان داده است بیماری پریودنتال و بیماری قلبی با یکدیگر در ارتباطند. ابتلا به بیماری پریودنتال ممکن است خطر بیماری قلبی- عروقی افزایش دهد. هر دو این بیماریها از نوع بیماریهای التهابی مزمن هستند، محققان بر این باورند که التهاب عامل ارتباط بیماری لثه با بیماری قلبی است. از آنجائیکه احتمال ابتلا مردان به بیماری قلبی بیش از زنان است حفظ سلامت لثه راه دیگری برای کاهش این خطر است.

ناتوانی جنسی

تحقیقات نشان داده است مردان مبتلا به بیماری پریودنتال، به خصوص مردان جوانتر از 30 سال و مسن تر از 70 سال در معرض خطر بیشتری برای ناتوانی جنسی هستند. محققان معتقدند التهاب ممکن است دلیل ارتباط بیماری لثه با ناتوانی جنسی در مردان باشد. التهاب مزمن طولانی ( نظیر التهابی که در بیماریهای پریودنتال وجود دارد ) می تواند عروق خونی را تخریب کرده و منجر به بروز ناتوانی جنسی گردد.

سرطان

تحقیقات نشان داده است مردان دارای سابقه ی ابتلا به بیماریهای لثه 14 درصد بیش از مردانی که لثه های سالمی دارند، به سرطان مبتلا می شوند. مردان مبتلا به بیماری پریودنتال، 49 درصد بیش از زنان به سرطان کلیه ، 54 درصد بیش تر به سرطان لوزالمعده ( پانکراس ) و 30 درصد بیش از زنان به سرطان خون مبتلا می شوند.

منبع: http://www.perio.org/consumer/men

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *