Breaking News

درمانهای غیر جراحی پریودنتال

درمان های غیرجراحی پریودنتال

در دستورالعمل درمانی آکادمی پریو آمریکا(AAP) تاکید شده است که سلامت پریودنتال باید از طریق روشهایی با حداقل تهاجم و مقرون به صرفه و با اثرگذاری بالا بدست آید. این کار اغلب از طریق درمانهای غیرجراحی پریودنتال قابل انجام است. این نوع از درمانها دارای محدودیت هایی هستند و در صورتیکه با این روشها سلامت پریودنتال حاصل نشود، انجام عمل جراحی برای بازگرداندن سلامت پریودنتال ضروری است.

جرم گیری و صاف کردن سطح ریشه (Scaling and Root planing)

در این روش به دقت سطح ریشه از پلاک ها، جرم ها و رسوباتی که در فضای عمیق لثه تشکیل شده است (کلکولوس یا پلاکی که طی زمان سخت ‌تر شده است) پاک می گردد. این کار برای صاف کردن ریشه ی دندانها و حذف سموم باکتریهایی انجام می شود.

جرم زدایی و صاف کردن ریشه ها اغلب همراه با درمانهای کمکی نظیر مصرف مواد ضد میکروبی موضعی و کاهش التهاب و مهار فرآیند تخریب بافت ( Host modulation)بر اساس نیاز بیمار انجام می شود.

اکثر پریودنتیست ها معتقدند پس از جرم زدایی و صاف کردن ریشه ها اکثر بیماران نیاز به درمانهای فعال بیشتر ندارند. با این حال اکثر بیماران برای حفظ سلامت پریودنتال خود نیاز به درمانهای نگهدارنده دارند.

قالبهای محافظتی لثه

سیستم tray Delivery قالب هایی است که کاملا سفارشی و اندازه دهان بیمار ساخته می شوند و از آنها برای تحویل داروهایی که دندانپزشک تجویز کرده است، در خانه استفاده می گردد . سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، سیستم tray Delivery را بدلیل شباهت زیاد آن به قالب های فلوراید درمانی ( برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ) تائید کرده است. با این حال در این مجوز مشخص نشده است آیا تحویل هر داروی اختصاصی از طریق سیستم Delivery tray برای درمان بیماری لثه ایمن و موثر است یا خیر.

علاوه براین در تعدادی از مطالعات بالینی مشخص شده است استفاده از داروها بصورت موضعی منبع عفونت های پریودنتال را هدف قرار نمی دهد. به همین علت در هنگام تعیین بهترین روش درمانی برای موارد خاص خود، از جوانب مثبت و منفی همه گزینه های درمانی موجود با مشورت با متخصصان دندان پزشکی مطلع شوید.

منبع:

http://www.perio.org/consumer/non-surgical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *