Breaking News

15 مشکل دندانی رایج

درد دندان: شما وقت دندانپزشکی گرفته اید، اما نوبت شما به این زودی ها نیست. تا زمان ویزیت، شستشوی دهان با آب گرم، استفاده از نخ دندان برای حذف مواد غذایی گیر کرده بین دندان‌ها و مصرف مسکن‌های بدون نسخه می تواند به شما کمک کند. اگر متوجه تورم یا چرک در اطراف دندان خود شدید، یا اگر تب کردید، می‌تواند نشانه‌ای از آبسه باشد، که مشکلی جدی‌تر است. در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است به آنتی بیوتیک و همچنین درمان های دیگر نیاز داشته باشید.
تغییر رنگ دندان: درست مانند لکه ی روی لباس، اگر دندان های لکه دار یا دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند را بخواهید تمیز کنید به روش صحیح نیاز دارید. غذاها، داروها، تنباکو و ضربه از جمله مواردی هستند که می توانند سبب تغییر رنگ دندان های شما شوند. شما سه گزینه برای سفید کردن آنها دارید. دندانپزشک شما می تواند از یک عامل سفید کننده و یک نور مخصوص استفاده کند. یا می توانید آنها را در خانه با یک تری پلاستیکی و ژلی که از دندانپزشک خود یا فروشگاه های بهداشتی تهیه کرده اید، سفید کنید. ساده ترین انتخاب، خمیر دندان سفید کننده و شستشودهنده­های دهانی سفید کننده هستند که البته تنها لکه های سطحی را از بین می برند.
دندان لب‌پرشده: شایع ترین آسیب‌ وارد شده به دندانها، لب‌پرشدن آنها است. به یاد داشته باشید که حوادث مختلف و ظاهرا ساده می‌توانند باعث این اتفاق شوند، پس موقع خوردن خوراکی‌های سفت و تیز، مراقب باشید. اگر لب‌پرشدگی دندان بزرگ باشد، دندانپزشک می‌تواند استفاده از روکش را به شما پیشنهاد دهد یا با ماده قدرتمند رزین ناحیه مورد نظر را ترمیم کند. اگر پالپ‌ دندان(بخش زنده ی دندان) در معرض خطر باشد، شاید به درمان کانال ریشه دندان و در ادامه استفاده از یک ونیر یا روکش نیاز داشته باشید.
دندان نهفته: اگر یک دندان دائمی به شکل عادی از لثه خارج نشود و در جای مناسب خودش قرار نگیرد، دندان نهفته نامیده می‌شود. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که یک دندان در مواجهه با یک دندان دیگر یا استخوان یا بافت نرم در دهان گیر می‌کند. اگر دندان نهفته باعث آزار شما نشود، شاید دندانپزشک پیشنهاد کند که این دندان را بدون دستکاری رها کنید. اما اگر دندان نهفته باعث مشکلات خاص یا آزار و ناراحتی و بروز مشکل برای سایر دندانها و فک شما شود، دندانپزشک با جراحی آن را خارج می کند.

دندان ترک‌خورده: شاید در حین انجام ورزش های پر برخورد بدون محافظ دهان و یا جویدن غذا، یکی از دندانهای شما ترک خورده باشد و یا اصلا ندانید که چه اتفاقی افتاده است که یکی از دندان‌های آسیاب شما ترک خورده است. آیا دندانپزشک می‌تواند دندان شما را نجات دهد؟ بستگی دارد. بیشتر دندانپزشکان، استفاده از روکش را برای دندان ترک‌خورده پیشنهاد می‌دهند تا مانع از بدتر شدن ترک‌خوردگی شوند. اگر این دندان ترک­خورده نسبت به گرما و سرما حساس شده باشد، مشکل پیچیده‌تر می‌شود. بنابراین پس از مواجهه با ترک‌خوردگی دندان، تا زمان مراجعه به دندانپزشک فقط با دندان‌های سمت مخالف غذا بخورید. اگر ترک‌خوردگی بالای خط لثه باشد، شاید به درمان کانال ریشه‌ و سپس استفاده از روکش نیاز داشته باشید. متاسفانه ترک‌های عمیق‌تر و جدی‌تر هم به این معنی هستند که باید دندان آسیب‌دیده کشیده شود، چون پُر کردن در این موارد می‌تواند خطر تشدید ترک‌خوردگی را بهمراه داشته باشد.

حساسیت به سرما: خوردن بستنی باید با لذت همراه باشد اما قطعا نه برای کسانی که تماس سرما با دندان‌های‌شان باعث آزردگی­شان می‌شود. اولین گام در مواجهه با حساسیت دندان‌ها به سرما، پیدا کردن علت اصلی این مشکل است. علت می‌تواند حفره، فرسودگی مینای دندان یا فرسودگی پُرشکردگی دندان، بیماری لثه،‌ شکستگی دندان یا قرار گرفتن ریشه دندان در معرض تماس با عوامل محرک باشد. وقتی که دندانپزشک این علت را شناسایی کند، شما احتمالا به پُر کردن دندان، درمان کانال ریشه یا پیوند لثه برای جایگزینی بافت ازدست‌رفته از روی ریشه، نیاز خواهید داشت. گاهی اوقات هم حساسیت به سرما فقط با استفاده از خمیردندان ضدحساسیت یا استریپ ها یا یک ژل حاوی فلوراید برطرف می‌شود.

داشتن دندان‌های اضافی (هایپردونتیا): چه تعداد دندان در دهان شما وجود دارد؟ اکثر افراد در دوران بزرگسالی باید ۳۲ دندان داشته باشند. با این‌حال، بعضی از افراد در موارد نادر دارای دندان‌های بیشتر هستند که به این مشکل هایپردونتیا می‌گویند. افراد دارای دندان اضافی معمولا به مشکلات دیگر مثل شکاف کام یا سندرم گاردنر نیز مبتلا هستند که با شکل‌گیری تومورهای غیرسرطانی همراه است. دندانپزشکان برای مقابله با این مشکل، دندان‌های اضافی را می‌کشند و سپس از ارتودنسی برای اصلاح مشکلات بایت(متناسب‌سازی ساختار دندان‌ها) استفاده می‌کنند.

دندان کج: ارتودنسی ثابت فقط برای کودکان نیست. از طرف دیگر، تنظیم دندان‌های کج و اصلاح مشکلات بایت فقط برای داشتن لبخند زیباتر نیست. این می تواند بخش مهمی از بهبود سلامت کلی دندان ها باشد و علائمی مانند درد در فک را تسکین دهد. ارتودنتیست ها ممکن است از بریس ها، الاینرها و نگهدارنده ها استفاده کنند.

فاصله بین دندان‌ها: شاید شما هم وجود فاصله بین دندان‌های ردیف جلویی دهان را به‌هیچ‌وجه به‌عنوان یک مشکل در نظر نگیرید. با این‌حال، اگر می‌خواهید که این مشکل را برطرف کنید، گزینه‌های فعلی شامل این موارد می‌شوند: ارتودنسی برای نزدیک‌تر کردن دندان‌ها به همدیگر و همچنین روشهای دندانپزشکی زیبایی مثل روکش‌ها یا باندینگ.

مشکلات لثه: آیا لثه‌ شما به ‌راحتی خونریزی می‌کند یا این‌ که متوجه شده‌اید لثه شما درحال عقب رفتن از روی دندان‌هایتان است؟ اگر پاسخ‌تان مثبت باشد، به احتمال زیاد به بیماری لثه مبتلا شده‌اید. تجمع نوعی از باکتری‌های چسبناک به نام پلاک در زیر خط لثه باعث ابتلا به این بیماری می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود، در بعضی نقاط می‌تواند به از‌دست‌دادن استخوان یا لقی دندان‌ها منجر شود. این اتفاقات به ‌راحتی می‌توانند جویدن یا حتی صحبت کردن را سخت‌تر کنند. برای جلوگیری از بیماری لثه، روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و با دهانشویه ضد عفونی کننده دهان خود را بشویید و برای جرم­گیری منظم و حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

فشردن یا ساییدن دندانها: به ساییدن و فشردن دندانها بر روی هم دندان‌قروچه یا به اصطلاح براکسیزم می گویند. استرس یکی از علل آن است. ردیف نبودن دندان‌ها یا اختلالات خواب هم می‌توانند از عوامل موثر در ابتلا به براکسیزم در بزرگسالان باشند. در میان کودکان علل می تواند شامل آلرژی‌ها نیز باشد. براکسیزم می‌تواند مشکلاتی مانند سردرد، فک‌درد و ترک‌خوردگی یا حتی لقی دندان ایجاد کند. پس اگر شب‌ها مشکل دندان‌قروچه دارید، حتما با دندانپزشک برای استفاده از محافظ دهان مشورت کنید. اگر هم این مشکل در ساعات روز اتفاق می‌افتد، باید با کمک مدیتیشن، ورزش یا سایر روشها استرس خود را کاهش دهید.
مشکلات دندان عقل: اگر دندانپزشک به شما گفته است که دندان مولر سوم یا همان دندان‌ عقل شما بدون مشکلی در می آید، شما فرد خوش‌شانسی هستید. بیشتر آدم‌ها، یعنی ۹۰ درصدشان، حداقل یک دندان عقل نهفته دارند یا دندان عقلی که کاملا بیرون نیامده است. مشکلات مربوط به دندان عقل می‌توانند باعث ایجاد حفره دندان، آسیب‌دیدگی دندان‌های مجاور و بیماری لثه شوند. دندانهای عقل عموما بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی نمایان می‌شوند. بنابراین در این دوره سنی و پس از آن دندانپزشک شما باید وضعیت دندانهای عقل‌تان را پیگیری کند. اگر آنها مشکل ساز شوند، ممکن است لازم باشد آنها را بکشید.

مشکلاتی که فلزات تزئینی ایجاد می کنند: چسباندن روکش فلزی تزئینی به دندان ها با چسبی که برای استفاده در دهان تولید نشده است، می تواند به دندانها و لثه ی شما آسیب وارد کند و یک روکش ساخته شده از فلزات ارزان تر از طلا یا نقره می تواند دهان شما را تحریک کند. همیشه قبل از خوردن غذا، این مصنوعات را از روی دندانهای خود بردارید و این تزئینات و دندانهایتان را همواره تمیز نگه دارید.