Breaking News

هفده عادت مخرب دندان

جویدن یخ

یخ یک ماده ی طبیعی و بدون قند است، بنابراین شما ممکن است فکر کنید که یخ برای دندانها بی ضرر است. اما جویدن قالب یخ می تواند سبب ترک خوردن و یا حتی شکستن دندان ها شود. اگر جویدن یخ سبب تحریک بافت نرم داخل دندان شود، درد دائمی دندان را بدنبال خواهد داشت. خوردن غذاهای گرم و سرد ممکن است سبب بروز دردهای سریع، تیر کشنده ای در دندان یا درد طولانی مدتی شود. دفعه بعد به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

بازی های ورزشی بدون محافظ دهان

اگر شما فوتبال، هاکی و یا هر ورزش تماسی دیگری را بازی می کنید، بدون محافظ دهان و دندان وارد بازی نشوید. محافظ دهان و دندان یک قطعه ی پلاستیکی است که از ردیف دندانها در فک بالا محافظت می کند. بدون آن، دندان های شما می تواند ترک خورده و یا حتی در هنگام ضربات خشن خرد شود. شما می توانید محافظ دهانی را که سایز آن مناسب فک شما باشد از فروشگاه های ورزشی خریداری کنید و یا می توانید برای ساخت محافظی که کاملا با فک شما فیت باشد آنرا به دندانپزشک خود سفارش دهید.

شیشه ی شیر در هنگام خواب

هرگز برای محافظت از دندانها خیلی زود نیست. دادن یک بطری از آب میوه، شیر و یا شیر خشک به یک نوزاد می تواند دندان های جدید را در مسیر پوسیدگی قرار دهد. کودک ممکن است به خوابیدن درحالیکه بطری را در دهان دارد عادت نماید، در این صورت دندان ها در طول شب غرق در مقادیر زیادی قند خواهند شد. بهتر است بطری را خارج از تخت به نوزاد بدهید.

سوراخ کردن زبان

سوراخ کردن زبان یا پیرس ممکن است مرسوم و مد روز باشد اما گاز گرفتن گل میخ های فلزی روی زبان می تواند سبب ترک خوردن یا شکستن دندان شود. همچنین سوراخ نمودن لب نیز خطر مشابهی در برخواهد داشت. هنگامی که فلز به لثه ساییده می شود، می تواند سبب آسیب به لثه و بروز بیماریهای لثه شده و ممکن است به از دست دادن دندان منجر شود. دهان همچنین پناهگاهی برای باکتریها است، بنابراین پیرس سبب افزایش خطر ابتلا به عفونتها و زخمها می شود. کلام آخر اینکه، در مورد خطرات بهداشتی پیرس ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ساییدن دندانها به یکدیگر

دندان قروجه یا bruxism، می تواند سبب تخریب دندان در طول زمان شود. ساییدن دندانها اغلب به دلیل استرس و یا به دلیل عادات خواب است. کنترل این عادت سخت است. اجتناب از خوردن غذاهای سفت در طول روز می تواند درد و آسیب حاصل از این عادت را کاهش دهد. پوشیدن محافظ دهان و دندان در طول شب می تواند از آسیب های ناشی از سایش دندانها بر یکدیگر به هنگام خواب جلوگیری کند.

قرص های مکیدنی برای تسکین گلو

فقط به خاطر اینکه قرص های مکیدنی و یا قطره ی سرفه در قفسه های دارویی به فروش می رسند به این معنا نیست که آنها برای دندانهای شما بی خطر هستند. بسیاری از آنها حاوی مقادیر زیادی شکر می باشند. بنابراین پس از  مکیدن قرص برای تسکین گلو، حتما به خوبی مسواک بزنید. شکر موجود در یک قطره ی سرفه و یا آب نبات سفت تسکین دهنده ی گلو با پلاک چسبنده ای که روی دندان های شما قرار دارد واکنش می دهد. سپس باکتری های موجود در پلاک، مولکولهای قند را به اسید تبدیل می کنند که مینای دندان را از بین می برد و پوسیدگی و تشکیل حفره آغاز می گردد .

پاستیل
همه ی انواع شیرینی ها سبب پوسیدگی دندان می شوند، اما برخی از شیرینی ها اثر مخرب بیشتری دارند. پاستیلها به دندان می چسبند و موجب باقی ماندن قند و در نتیجه اسید در تماس با مینای دندان برای ساعتهای طولانی می شوند. اگر روز خود را بدون خوردن پاستیل یا شیرینی های چسبنده نمی تواند به پایان برسانید بهتر است آنها را همراه با یک وعده غذایی استفاده کنید نه به عنوان یک میان وعده ی جداگانه.
تولید بزاق بیشتر در وعده های غذایی به پاک کردن آب نبات و اسیدها از سطح دندان کمک می کند.

نوشابه ها

آب نباتها تنها مواد حاوی شکر اضافه نیستند. سودا یا نوشابه می تواند تا 11 قاشق چای خوری شکر در هر وعده ی سروینگ داشته باشد. سودا همچنین حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است که سبب تخریب مینای دندان می شود. نوشیدنی های غیر الکلی رژیمی سبب کاهش مصرف قند شده اما هنوز هم حاوی اسید می باشند و حتی میزان اسید موجود در آنها که بشکل شیرین کننده های مصنوعی است، بیشتر است.

دندان ها بعنوان درب باز کن

باز کردن درب بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان ها ممکن است راحت باشد، اما این عادت باعث می شود دندانپزشکان بطور غیر ارادی دچار انقباض ماهیچه شوند. استفاده از دندان ها به عنوان ابزار می تواند باعث ترک یا شکستن آنها شود. در عوض شما می توانید از قیچی و درب باز کن دستی بطری استفاده نمایید. کلام آخر اینکه از دندان های خود فقط برای غذا خوردن استفاده کنید.

نوشیدنی های ورزشی

بدون شک یک نوشیدنی ورزشی سرد پس از یک تمرین خوب طراوت را به فرد باز می گرداند. اما این نوشیدنیها معمولا دارای قند زیادی هستند. مانند نوشابه و یا آب نبات، نوشیدنی های ورزشی شیرین سبب حمله ی اسیدها به مینای دندان می شوند. نوشیدن آنها اغلب می تواند به پوسیدگی بیانجامد. یک راه بهتر برای هیدراته ماندن در ورزشگاه مصرف آب بدون کالری و بدون قند است.

آب میوه

آب میوه حاوی ویتامین ها و آنتی اکسیدان های زیادی است، اما متاسفانه به اکثر آب میوه ها نیز شکر افزوده می شود. برخی از آب میوه ها می توانند به اندازه یک وعده ی سروینگ نوشابه قند داشته باشند. به عنوان مثال، نوشابه ی پرتقالی تنها 10 گرم از آب پرتقال قند بیشتری دارد. میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین آب میوه هایی را خریداری کنید که بدون شکر افزوده باشند. شما همچنین می توانید با رقیق کردن نوشابه ها با مقداری آب محتوی قند آنها را کاهش دهید.

چیپس سیب زمینی

باکتریهای موجود در پلاک غذاهای نشاسته دار را به اسید تبدیل می کنند. این اسید می تواند برای مدت 20 دقیقه به دندانها حمله کند - حتی این زمان می تواند طولانی تر شود اگر مواد غذایی بین دندانها گیر کند و یا شما عادت به خوردن میان وعده داشته باشید. بهتر است بعد از خوردن چیپس سیب زمینی و یا سایر غذاهای نشاسته دار از نخ دندان استفاده کنید.

عادت به میان وعده

خوردن میان وعده با تولید بزاق کمتری نسبت به یک وعده غذایی همراه است و سبب باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دندان های شما برای ساعت طولانی تری می شود. اجتناب از خوردن مکرر میان وعده و مصرف تنقلاتی که حاوی قند و نشاسته ی کمتر باشند برای مثال هویج می تواند به سلامت دندانهای شما کمک کند.

جویدن مداد

آیا شما تا به حال مداد خود را زمانی که بر روی کاری تمرکز کرده اید یا در حال مطالعه هستید، جویده اید؟ این عادت درست مانند جویدن یخ، می تواند سبب ترک خوردن یا شکستن دندانها شود. آدامسهای بدون قند گزینه ی بهتری هستند زمانیکه احساس می کنید به جویدن چیزی نیاز دارید. جویدن آدامس بدون قند سبب افزایش جریان بزاق می شود و می تواند دندانها را قوی تر کرده و از آنها در برابر اسیدهایی که مینای دندان را تخریب می کنند محافظت کند.

نوشیدن قهوه

رنگ تیره ی قهوه و اسیدیته ی آن می تواند سبب زردی دندان ها در طول زمان شود. خوشبختانه، راه های ساده ای برای سفید نمودن دندانها وجود دارد ،اگر رنگ دندان های شما تغییر کرده است با دندانپزشک خود در مورد روشهای سفید نمودن دندانها مشورت نمایید. اسیدها و رنگهای موجود در نوشیدنیهای دیگر (حاوی رنگدانه های قوی به نام کروموژن و تانن ها) سبب تضعیف مینای دندان و ایجاد تخلخل بر روی سطح دندان و افزایش رنگ پذیری آنها می شود.

سیگار کشیدن

سیگار و همچنین سایر محصولات توتون و تنباکو، می تواند رنگ دندان ها را تغییر داده و به دلیل ایجاد بیماریهای لثه سبب از دست دادن دندانها شوند. تنباکو همچنین می تواند موجب سرطان دهان، لب و زبان شود. اگر شمابه دنبال یک دلیل برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

پرخوری و بلومیا

پرخوری اغلب با مصرف مقادیر بیش از حد مواد شیرین همراه است، که می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. پرخوری و سپس برگرداندن غذا (bulimia nervosa) می تواند باعث آسیب بیشتر به بهداشت دهان و دندان شود. اسیدهای قوی موجود در استفراغ می تواند دندانها را تخریب کرده و آنها را بسیار شکننده و ضعیف کند این اسیدهای همچنین سبب بوی بد دهان می شوند. پرخوری می تواند به انواع مشکلات جدی سلامت منجر شود، بنابراین اگر شما به bulimia nervosa مبتلا هستید با پزشک خود در مورد راه های درمان این بیماری مشورت کنید.

منبع:

http://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-teeth-wreckers