Breaking News

پرسش و پاسخ در مورد مسواک زدن و پیشگیری از عفونت های بیمارستانی

17 ژانویه 2024- تحقیقات دکتر روپاک داتا، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی ییل (YSM)  و دستیار اپیدمیولوژیست بیمارستان در سیستم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی سربازان پیشین کانکتیکات، بر بهبود نتایج بالینی و کاهش عوارض جانبی در میان سالمندان از طریق نظارت ضد میکروبی متمرکز است.

ما با دکتر داتا در مورد ارتباط بین مراقبت از دهان و سلامت کلی فرد، بعد از انتشار تفسیر اخیر او در ژورنال JAMA Internal Medicine با عنوان “مسواک زدن روزانه یک استراتژی برای جلوگیری از ذات الریه اکتسابی در بیمارستان”، مصاحبه کردیم. در ادامه پاسخ های وی به پرسش های مهم در این زمینه را برای شما آورده ایم.

چگونه از ارتباط بین مراقبت از دهان و سلامت کلی آگاه شدید؟

من در مورد ارتباط بین مراقبت از دهان و سلامت کلی بدن از طریق کمک هزینه تحصیلی در تخصص بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی ییل، چیزهای زیادی آموختم. من شاهد بودم که بیمارانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی داشتند، مستعد عفونت های تهاجمی مانند عفونت های جریان خون و اندوکاردیت بودند.

به عنوان یک رزیدنت بیماری های عفونی، یاد گرفتم که بیماری پریودنتال یک عامل خطر مهم برای عفونت است. تعامل من با جراحان و متخصصان دندانپزشکی این ایده را تقویت کرد. به عنوان مثال، مراقبت از دهان اغلب قبل از جراحی های پیچیده قلب مورد نیاز است.

در مورد علم پشت این ارتباط بیشتر به ما بگویید؟

دهان، مخزن وسیعی برای بسیاری از میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها، قارچ ها و تک یاخته ها(پرتوزوآ) است. بسیاری از این میکروارگانیسم‌ها، به‌ویژه باکتری‌ها، می‌توانند در صورت وجود التهاب یا بیماری های لثه یا زخم های دهانی وارد جریان خون یا بافت محلی شوند، به‌ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. مسواک زدن و مکانیسم های دیگر برای ارتقای سلامت دهان، بار این میکروارگانیسم ها را کاهش می دهد.

مسواک زدن، پلاک‌های دندانی یا بیوفیلم‌ها را که در آن میکروارگانیسم‌ها بوفور وجود دارند، از بین می‌برد. هنگامی که پلاک های دندانی در دهان انباشته می شوند، باکتری ها می توانند به حفره دهان، دستگاه تنفسی، جریان خون و حتی دریچه های قلب یا جاهای دیگر حمله کنند. مکانیسم های کاهش این بیوفیلم، مانند مسواک زدن، در کاهش عفونت موثر است.

مطالعات اخیر در این زمینه چه می گویند؟

یک متاآنالیز اخیر نشان داد که مسواک زدن می تواند خطر ابتلا به ذات الریه اکتسابی در بیمارستان را کاهش دهد. قبل از این متاآنالیز، مطالعات بر روی کلرهگزیدین متمرکز بود که به عنوان یک دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده می شود. تصور این بود که اگر بتوانیم از این دهانشویه برای کاهش بیوفیلم ها و بار میکروبی در حفره دهان استفاده کنیم، می توانیم ذات الریه را به حداقل برسانیم. اما شواهد متفاوتی در مورد آن وجود دارد.

مسواک زدن روشی متفاوت است که به صورت مکانیکی بیوفیلم ها را از بین می برد. شواهد روزافزون نشان می دهد که مسواک زدن به ویژه در کاهش ذات الریه در بیمارانی که از ونتیلاتورهای مکانیکی استفاده می کنند، موثر است.

یک فرد معمولی چه چیزی می تواند از این تحقیق یاد بگیرد؟

مسواک زدن منظم باکتری های مضر را از بین می برد، خطر عفونت های دهان مانند التهاب لثه و بیماری پریودنتال را کاهش می دهد و مهمتر از آن ممکن است عفونت های شدید مانند ذات الریه، عفونت جریان خون و اندوکاردیت را کاهش دهد.

بهداشت خوب دهان، یک ابزار ساده و موثر برای پیشگیری از عفونت است که ممکن است مشابه بهداشت دست باشد. بنابراین، ممکن است به همان روشی که در مورد شستن دست ها فکر می کنیم، درباره مسواک زدن دندان ها فکر کنیم، زیرا هر دوی این اقدامات پیشگیری از عفونت، حیاتی هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-01-toothbrushing-hospital-infection-qa.html