Breaking News

مراقب محصولات ترمیم کننده ی دندان که توسط اینفلوئنسرها تبلیغ می شوند، باشید

23 ژانویه 2024- اینفلوئنسرهای زیبایی آنلاین با لبخندی بی‌نقص فالوورهای جوان خود را با مهارت  متقاعد می کنند که آنها نیز می‌توانند با صرف مقدار كمی پول، زمان و تلاش دندان‌های سفید و كاملاً هماهنگ داشته باشند.

اما دندانپزشکان هشدار داده اند، که محصولات سفیدکننده یا الاینرهای دندانی که اینفلوئنسرها تبلیغ می کنند- اغلب از طریق تبلیغات حمایت شده در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تیک تاک – در صورت استفاده ی نادرست می توانند خطرناک باشد. همچنین برخی از شرکت‌هایی که این محصولات ارزان قیمت و خانگی را ارائه می‌کنند، غالبا به وعده های خود پایبند نیستند و هیچ مسئولیتی را بعهده نمی گیرند.

برای مثال یک شرکت مستقر در ایالات متحده به نام SmileDirectClub به طور تهاجمی برای “الاینرهای شفاف” خود، که بریس های پلاستیکی هستند که روزانه برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند، تبلیغ آنلاین می کرد. با این حال، این شرکت در ماه دسامبر اعلام ورشکستگی کرد و بسیاری از مشتریان را بدون حمایت و پاسخگویی رها کرد.

شانتل جونز، یک بریتانیایی 32 ساله که 1800 پوند (2300 دلار) به این شرکت پرداخت کرده بود، فقط دندان های بالایی خود را صاف کرد و هرگز قالب های پایینی را دریافت نکرد. او ماه گذشته به بی بی سی گفت: “من مطمئن نیستم که بتوانم پولی را از این شرکت پس بگیرم یا نه.”

این شرکت “ضمانت مادام العمر لبخند” خود را به سادگی با نمایش آنلاین جمله ی “دیگر وجود ندارد” پایان داد و به مشتریان توصیه کرد به دنبال کمک حرفه ای باشند.

دکتر ژنوو واگنر، جراح دندانپزشک فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفت: از آنجایی که یک دندانپزشک فرآیند ارتودنسی را آغاز نکرده است، آنها “باید همه چیز را از صفر شروع کنند.”

دیوید کوشا از فدراسیون ارتودنسی فرانسه گفت: این نوع محصولات صرفاً برای اهداف زیبایی استفاده نمی شوند. او گفت: «تراز کردن چند دندان ثنایا می‌تواند به سرعت اتفاق بیافتد، اما کارهای زیادی پس از آن باید انجام شود تا فرد بتواند به راحتی از فک‌های خود برای جویدن استفاده کند.

دندان هایی با رنگ سفیدتر

دکتر کریستف لکوارت، جراح دندانپزشک و سخنگوی اتحادیه بهداشت دهان و دندان فرانسه، گفت: آزمایش‌های آنلاین ساده ی ارائه شده توسط این محصولات نمی‌توانند از دست دادن استخوان، لق شدن دندان یا بیماری لثه را تشخیص دهند. او هشدار داد که اگر این محصولات توسط مشتریانی با چنین مشکلاتی استفاده شود، می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی درازمدت شود.

سایر محصولاتی که توسط اینفلوئنسرهای علاقه مند زیبایی و سلامتی ترویج می شود شامل نوارهای سفید کننده دندان، قلم، ژل، و خمیر دندان است.

برخی از این محصولات با قیمتی کمتر از 20 دلار به صورت آنلاین فروخته می شوند – در مقایسه با هزاران دلار که بطور بالقوه برای سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشکان از بیماران گرفته می شود.

ماده ی سفید کننده فعال در بسیاری از این محصولات، ترکیب شیمیایی پراکسید هیدروژن است که به شدت در بریتانیا و اتحادیه اروپا تحت نظارت است.

غلظت پراکسید هیدروژن در محصولات بدون نسخه در بریتانیا و اتحادیه اروپا نمی تواند از 0.1 درصد تجاوز کند. با این حال، دندانپزشکان می توانند از محصولاتی استفاده کنند یا برای بیمارانشان تجویز کنند که تا شش درصد پراکسید هیدروژن داشته باشند.

این مانع از اینفلوئنسر فرانسوی Poupette Kenza نشد که نوارهای سفید کننده ی کرست(Crest 3D Whitestrips ) را که آزمایش‌ها نشان می‌دهد حاوی 10 درصد پراکسید هیدروژن است، تبلیغ کند.

به همین دلیل در اواخر سال گذشته، مقامات فرانسوی Kenza را به دلیل تبلیغ این محصول ممنوعه که به طور منظم میلیون‌ها بازدید در TikTok تحت هشتگ‌هایی مانند #crest3dwhite دریافت کرده است، 50000 یورو (55000 دلار) جریمه کردند.

کلاهبرداری بزرگ

هنگامی که در مقادیر زیاد استفاده می شود، پراکسید هیدروژن می تواند مضر باشد – به ویژه اگر روی حفره های دندان یا لثه های بیمار اعمال شود.

قبل از سفید کردن، دندانپزشکان دندان ها را تمیز می کنند تا هرگونه تغییر رنگ سطحی را از بین ببرند، فرآیندی که برای محصولات خانگی که به صورت آنلاین خریداری می شوند، اتفاق نمی افتد.

جراح دندانپزشک Lequart، گفت: استفاده بیش از حد از این محصولات می تواند باعث تحریک یا حتی منجر به عقب نشینی لثه شود که یک علامت هشدار اولیه برای از دست دادن دندان در آینده است.

یکی از مشتریان آنلاین گفت که نوارهای کرست “البته دندان ها را چندین رنگ روشن می کند، اما در طول وعده های غذایی سرد یا گرم حس وحشتناکی ایجاد می کند”.

دکتر Lequart، گفت که “در شبکه های اجتماعی، مخاطبان هدف، افراد نسبتاً جوانی هستند که نگران پس اندازشان می باشند، و این می تواند منجر به یک “فاجعه از نظر سلامت دهان” شود.

دکتر واگنر تاکید کرد که اکثر جوانان دندان های کاملا سالمی دارند و نباید از “محصولات سفید کننده که از طریق اسیدها به دندان های آنها آسیب می زند” استفاده کنند.

دکتر Lequart هشدار داد که تصاویر قبل و بعد از سفید شدن در رسانه های اجتماعی اغلب با استفاده از فتوشاپ تولید می شوند. Couchat اشاره کرد که اینفلوئنسرهایی که این محصولات را تبلیغ می کنند اغلب روکش های پرسلن گران قیمتی دارند که دندان های اصلی آنها را می پوشاند.

او افزود: “آنها از زودباوری مردم سوء استفاده می کنند. این یک کلاهبرداری بزرگ است.”

این روکش‌ها در میان ستاره‌های هالیوود نیز محبوب هستند، که الهام‌بخش بسیاری از افرادی هستند که رویای لبخندی سفیدتر را در سر می‌پرورانند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-01-beware-teeth-products-touted-dentists.html