Breaking News

یک جعبه ابزار برای مسواک زدن تحت نظارت برای مقابله با پوسیدگی دندان در کودکان ارائه شد

26 ژانویه 2024 – یک ابزار جدید آنلاین برای افزایش مسواک زدن تحت نظارت برای کودکان کوچکتر با رفع نابرابری های بهداشتی ناشی از پوسیدگی دندان، ارائه شده است.

محققان دانشگاه شفیلد، دانشگاه لیدز و آکادمی بهبود برادفورد، منابع آنلاین رایگانی را برای سازمان‌های NHS، دولت های محلی، مدارس، مهدکودک‌ها و والدین به عنوان بخشی از پروژه BRUSH برای حمایت بهتر از برنامه‌های مسواک زدن موجود و جدید ایجاد کرده‌اند.

یک چهارم از کودکان 5 ساله در انگلستان دچار پوسیدگی دندان می شوند، این میزان در مناطق محروم انگلستان می تواند تا 50 درصد افزایش یابد. بار پوسیدگی دندان قابل توجه است و باعث درد می شود و همچنین بر آنچه کودکان می خورند، گفتار، خواب، کیفیت زندگی و حضور در مهد کودک یا مدرسه تأثیر می گذارد.

درمان پوسیدگی شایع ترین دلیل بستری شدن کودکان خردسال در بیمارستان است (سالانه 33000 نفر) که سالانه بیش از 50 میلیون پوند برای NHS هزینه دارد.

سرپرست این مطالعه، پروفسور زو مارشمن، استاد بهداشت عمومی دندان در دانشگاه شفیلد، گفت: یکی از راه های کلیدی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید است. برنامه های مسواک زدن در مهد کودک ها و سال های اولیه در مدرسه مکمل مسواک زدن در خانه، واقعا مهم هستند. ما از قبل می دانستیم که برنامه های نظارتی برای مسواک زدن کودکان خردسال در کاهش پوسیدگی دندان موثرند و در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی به راحتی قابل اجرا هستند. با این حال، انجام و ادامه ی این برنامه ها با وقفه هایی مواجه شده بود.

این جعبه ابزار جدید، راه اندازی برنامه های جدید مسواک زدن را آسان تر می کند، به این معنی که کودکان بیشتری می توانند از این برنامه ها بهره مند شوند تا کودکان کمتری از پوسیدگی دندان و عواقب آن رنج ببرند.

در پروژهBRUSH ، محققان می خواستند بدانند که چگونه می توان برنامه های مسواک زدن تحت نظارت را اجرا و ارزیابی کرد.

یکی از رهبران مطالعه ی BRUSH، دکترKara Gray-Burrows ، مدرس علوم رفتاری و روش مداخله پیچیده در دانشگاه لیدز، گفت: “ما می دانیم که روش و منابعی عالی وجود دارد، بنابراین پروژه برای یافتن شکاف های موجود برنامه ریزی شد. این جعبه ابزار یک فروشگاه مرکزی است که بهترین روش را به اشتراک می گذارد و حاوی مطالب جدیدی است که ما برای ارائه ی اطلاعات و منابع مرتبط به سازمان هایی که این برنامه ها را اجرا می کنند مانند مهد کودک ها، مدارس، والدین و کودکان، ایجاد کرده ایم.”

دیوید یتس معلم مهدکودک در مورد باشگاه مسواک زدن در آکادمی ابتدایی Tinsley Meadows در شفیلد، گفت: “در ابتدا من فکر می کردم که برنامه ی مسواک زدن با 60 کودک، به یک هرج و مرج کامل تبدیل می شود و همه آنها موهای یکدیگر را برس می زنند یا چیزهایی از این قبیل! اما آنها واقعاً در این کار خوب عمل کردند، به نظر می رسد که از آن لذت می برند و در آن مشارکت خوبی دارند.”

پروفسور Claire Stevens CBE، سخنگوی انجمن دندانپزشکی کودکان بریتانیا(BSPD)، گفت:  ما از ابتکار BRUSH استقبال می کنیم. ما می دانیم که یک رویکرد نظارت شده ی هدفمند مسواک زدن یکی از راه حل های اولویت دار برای مقابله با نابرابری های بهداشت دهان و دندان در جامعه ما است. این واقعیت که BRUSH یک بسته ابزار دسترسی رایگان به همه برای کمک به تسهیل مسواک زدن نظارت شده ارائه می دهد، کمک زیادی به این مداخله ی ساده اما بسیار موثر خواهد کرد. این کار باعث بهبود سلامت دهان و دندان کودکان در کوتاه مدت و در عین حال نظارت بر مسواک زدن منظم کودکان می شود و آنها را به یک مسیر عالی برای مراقبت از دهان و دندان برای تمام عمرشان هدایت می کند.

او افزود: در حالی که انجمن دندانپزشکی کودکان بریتانیا معتقد است که هر کودکی باید یک “خانه دندانپزشکی” داشته باشد تا یک رابطه ی مستمر و متمرکز بر پیشگیری را با یک دندانپزشک NHS، ایجاد کند اما به دلیل شرایط بحرانی خدمات دندانپزشکی کودکان، ما نیاز فوری به یک رویکرد خلاقانه برای رسیدگی به نابرابری‌های مداوم و غیراخلاقی داریم. در بهداشت دهان و دندان کودکان، BRUSH یک جعبه ابزار فوق العاده ارائه می دهد که به همه کمک می کند تا به کودکان نشان دهند چگونه دندان های خود را به طور صحیح تمیز کنند.

این روش می تواند الگویی برای تمام مناطق و حتی کشورها در سطح بین المللی باشد. برای اطلاع از این جعبه ابزار به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://www.supervisedtoothbrushing.com/

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-01-toothbrushing-toolkit-tackle-tooth-decay.html