Breaking News

دستورالعمل جدید، استراتژی های مدیریت درد حاد را برای بیماران نوجوان و بزرگسال دندانپزشکی شرح می دهد

5 فوریه 2024- بر اساس دستورالعمل‌های بالینی جدید که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، دانشکده پزشکی دندانپزشکی پیتسبورگ و مرکز یکپارچه بهداشت جهانی دهان در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا تدوین شده است، مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)  به تنهایی یا همراه با استامینوفن به عنوان درمان‌های خط اول برای مدیریت درد کوتاه‌مدت دندان در بزرگسالان و نوجوانان 12 ساله یا بالاتر، توصیه شده اند. این دستورالعمل توسط ADA تأیید شده است و در شماره ی ماه فوریه مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است.

بر اساس بررسی شواهد موجود، هیئت تدوین کننده ی این گایدلاین به این نتیجه رسید که در صورت استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) به تنهایی یا در ترکیب با استامینوفن می‌توان به طور موثر درد پس از کشیدن دندان یا دندان درد را هنگامی که مراقبت های سریع از دندان بلافاصله در دسترس نیست، کنترل کرد.

این دستورالعمل همچنین به دندانپزشکان توصیه هایی برای تجویز داروهای مخدر در شرایط محدودی که ممکن است لازم باشد، ارائه داد. این موارد شامل پرهیز از نسخه‌های «فقط در مورد[1]»، مشارکت دادن بیماران در تصمیم‌گیری مشترک و اعمال احتیاط شدید هنگام تجویز مواد افیونی برای نوجوانان و بزرگسالان جوان است. هنگام تجویز مواد افیونی، این دستورالعمل توصیه می کند که به بیماران در مورد نگهداری و دفع مناسب داروهای اضافی و در نظر گرفتن هر گونه عامل خطر برای سوء استفاده از مواد افیونی و عوارض جانبی جدی، توضیحات کافی ارائه شود.

دکتر پل مور، نویسنده ارشد و رئیس هیئت مدیره ی این گایدلاین و استاد دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ، گفت: این مهم است که در هنگام تجویز هر نوع مسکنی توجه ویژه ای داشته باشیم، و اکنون، دندانپزشکان مجموعه ای از توصیه های مبتنی بر شواهد را برای ارائه ی بهترین مراقبت به بیماران در اختیار دارند. باید بیماران را تشویق کنید تا انتظارات و استراتژی های مدیریت درد را با شما به عنوان دندانپزشک در میان بگذارند تا احساس کنند که ایمن ترین و مؤثرترین درمان را برای علائم خود دریافت می کنند.

گروهی از محققان و متدولوژیست‌های موسسه علوم و تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا  (ADASRI)، در دانشکده پزشکی دندانپزشکی پیتسبورگ، مرکز سلامت جهانی دهان و دندان یکپارچه در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه مک‌مستر و هنر دموکراسی، با یکدیگر در تدوین یک دستورالعمل عمل بالینی برای مدیریت درد حاد در دندانپزشکی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همکاری کردند.

دکتر مارتا سوکولوسکا، معاون مدیر مرکز مصرف مواد و سلامت رفتاری در مرکز ارزیابی و تحقیقات داروییFDA ، گفت: «ارائه ی دستورالعمل‌های تجویز برای مدیریت درد حاد دندان گام مهمی در جهت بهبود درمان و نتایج بیماران است، ما امیدواریم که این دستورالعمل عمل بالینی خطر اعتیاد به مواد افیونی، مصرف بیش از حد و انحراف را کاهش دهد.”

این دومین دستورالعمل از دو دستورالعمل در مورد مدیریت درد حاد دندان است. مجموعه‌ای از توصیه‌های قبلی برای کودکان در سال 2023 منتشر شد. متن کامل هر دو دستورالعمل را می‌توانید در ada.org/painmanagement مطالعه کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-02-guideline-acute-pain-strategies-adolescent.html


[1] داروهای “فقط در مورد” منبع کوچکی از داروهای تزریقی هستند که در خانه شما نگهداری می شوند فقط در صورتی که در آینده به آن نیاز داشته باشید. گاهی اوقات، دریافت این داروها با عجله، به خصوص در شب یا آخر هفته‌ها ممکن است دشوار باشد، بنابراین آماده کردن آنها بسیار مفید است – فقط در صورت امکان.