Breaking News

آیا ChatGPT می تواند به جراحی دهان کمک کند؟

5 فوریه 2024 – در بسیاری از مناطق جهان، رشد جمعیت از میزان دسترسی به پزشکان پیشی گرفته است و زمان انتظار را طولانی‌تر کرده و تقاضاهای بیشتری را برای برنامه‌های بالینی کامل ایجاد کرده است. دنتال تریبون بین المللی با پروفسور ویکتور دیاز-فلورس گارسیا، متخصص اندودنتیست و دارای مدرک حقوق مصاحبه کرده است، تا در مورد تحقیقات او که نشان می دهد هوش مصنوعی (AI) ممکن است به عنوان یک قهرمان تکنولوژیک برای نجات از این وضعیت معرفی شود، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

پروفسور دیاز فلورس گارسیا، تمرکز گروه تحقیقاتی شما در دانشگاه اروپایی مادرید چیست؟

من، همراه با همکارانم Yolanda Freire Ana Suarez و Margarita Gómez Sánchez، بخشی از گروه تحقیقات تحول آفرین در هوش مصنوعی و پیشرفت های جدید برای دندانپزشکی یا TRAINED هستیم. ما در حال بررسی امکانات هوش مصنوعی در زمینه دندانپزشکی هستیم و به ویژه بر ایمنی بیماران تمرکز داریم.

ظهور هوش مصنوعی در حوزه پزشکی به طور کلی بسیار فراگیر و بیش از حد تحمل شده است، و لازم است مطالعه شود که چگونه می تواند نه تنها برای پزشکان، بلکه مهمتر از آن برای بیماران و جمعیت عمومی مفید باشد. گروه ما مقالات دیگری در این زمینه منتشر کرده است و هدف ما ادامه کار در این زمینه است.

آیا تاکنون جنبه هایی از یافته های شما غیرمنتظره بوده است و فکر می‌کنید نکات کلیدی حاصل از تحقیقات شما در آینده در مورد هوش مصنوعی در دندانپزشکی چیست؟

استفاده از ChatGPT، یا هر برنامه دیگری که از مدل‌های زبان بزرگ استفاده می‌کند، در حال حاضر باید به عنوان یک ابزار در ابتدای راه درک شود، زیرا همه اطلاعاتی که به ما می دهند صحیح نیستند، بنابراین لازم است سیستم را برای دادن پاسخ های صحیح به طور فزاینده آموزش دهیم. در مطالعاتی که با ChatGPT انجام داده‌ایم، شاهد سازگاری امیدوارکننده‌ای در پاسخ‌ها به پروتکل‌های بالینی بوده‌ایم، اما زمانی که از این ابزارها به‌عنوان پایه‌ای برای تشخیص یا درمان استفاده می‌شود، پاسخ ها باید همیشه توسط متخصص سلامت بررسی شود. بدیهی است که در آینده ای نزدیک این ابزارها در درمان روزانه ما حضور خواهند داشت، اما امروز باید درک کنیم که آنها سیستم های آموزش دیده ای نیستند که در تصمیم گیری های بالینی باید در اندازه ی مناسب خود در نظر گرفته شوند.

انتشارات تیم شما نشان داد که هوش مصنوعی می تواند به یک دستیار فوق العاده قابل اعتماد در جراحی دهان تبدیل شود، به ویژه در مناطقی از جهان که تخصص های دندانپزشکی هنوز به رسمیت شناخته نشده اند. چه چیزی شما را به عنوان محقق برای کشف قابلیت‌های هوش مصنوعی در این مسیر ترغیب کرد؟

دسترسی به اطلاعات برای تصمیم گیری ضروری است. در دسترس بودن پروتکل های به روز برای پروسیجرهای بالینی یک مزیت برای بیمار است و می تواند از مشکلات ایمنی در بسیاری از جنبه ها (استفاده از داروها، استفاده از مواد خاص و غیره) جلوگیری کند. یک برنامه ی هوش مصنوعی که توسط متخصصان در شاخه ی خاصی از دندانپزشکی آموزش دیده باشد، ابزار ارزشمندی خواهد بود. ما به عنوان یک گروه کاری مشاهده کردیم که پروتکل‌هایی با ارزش بالینی زیاد وجود دارد که هم برای دندانپزشکان عمومی و هم برای افرادی که در یک زمینه خاص تخصص دارند بسیار مفید است، بنابراین داشتن ابزاری که مستقیماً اطلاعات دقیقی را در پاسخ به سؤالات شما اراده دهد، ضروری است.

از آنجایی که مدل‌های مبتنی بر زبان و واقعاً همه برنامه‌های هوش مصنوعی به داده‌های بزرگ متکی هستند، چه نویدی برای دندانپزشکانی که نگران استفاده از این داده‌ها هستند، می‌دهید؟

دولت ها و سازمان های بین المللی از طریق قوانین خاص در این زمینه اقدام می کنند. به عنوان یک گروه مستقر در اتحادیه اروپا، ما از نزدیک این قانون را زیر نظر داریم. هنگام آموزش هوش مصنوعی باید به استفاده از داده های شخصی بیماران توجه ویژه ای شود، زیرا این داده ها حساس هستند و به طور بالقوه ممکن است قوانین حفاظت از داده ها را نقض کرده و با عواقب قانونی جدی مواجه شویم. بیماران همچنین باید از این مسائل آگاه باشند و مراقب باشند که داده‌های خود را در معرض برنامه‌ها یا سیستم‌هایی قرار ندهند که هیچ ارتباطی با کمک‌های پزشکی واقعی ندارند، به‌ویژه سیستم‌هایی که هدفشان تجاری‌سازی چنین داده‌هایی است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/can-ai-assist-in-oral-surgery/