Breaking News

ده فن آوری جدید و برتر در دندانپزشکی

 رشته ی دندانپزشکی دائما در حال تغییر و تحول برای پاسخ به نیازهای بیماران است. با رشد تحقیقات بین رشته ای و استفاده از فن آوریهای مهندسی در علم دندانپزشکی هر روز شاهد ابداع ابزارها و روشهای جدید برای حفظ بهداشت دهان و دندان و پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان هستیم، در ادامه تعدادی از فن آوری های جدید و در حال ظهور را به شما معرفی می کنیم:

  1. VELscope –VELscope دستگاهی با نوع خاصی از نور است که دندانپزشکان برای تشخیص هر گونه اختلال در دهان بیمار از آن استفاده می کنند. این فن آوری به طور موثر برای شناسایی اشکال اولیه سرطان در طول غربالگری سرطان دهان استفاده می شود.velscope
  2. اشعه xدیجیتال –دستگاه تصویربرداری اشعه x دیجیتال نسبت به اشعه X سنتی بسیار سریع تر عمل می کند و اشعه ی کمتر در طول تصویر برداری به بیمار تابیده می شود. در اشعه ایکس دیجیتال، تصویر در عرض چند ثانیه بر روی صفحه ی کامپیوتر پدیدار می شود. دندانپزشک می تواند تصویر را برای ارزیابی بهتر و آموزش بیمار بمنظور توجه به بهداشت دهان و دندان بزرگ تر نماید(زوم کند). اشعه X دیجیتال همچنین برای بیماران کم ضررتر است زیرا 90 درصد کمتر از اشعه X سنتی پرتو به بیمار تابانده می شود.
  3. Invisalign – Invisalign عملا یک براکت نامرئی است که به آرامی می تواند دندانهای شما را تنظیم و ردیف کند. Invisalign یک راه موثر و راحت برای ردیف نمودن دندانها و زیبا شدن لبخند شما بدون ناراحتی و تحمل پوشیدن براکت فلزی سنگین است. براکت Invisalign به آسانی قابل تمیز کردن است و هیچ محدودیتی برای خوردن انواع مواد غذایی ایجاد نمی کند. این نوع براکت نامرئی، کار ردیف نمودن دندانها را بدون هیچ زحمتی در زمان کمتر انجام می دهد.
  4. لیزر دندانپزشکی لیزر به بهبود بهره وری و از بین بردن ناراحتی در تعدادی از روش های دندانپزشکی، از جمله پر کردن دندان، کاهش حساسیت دندان، حذف تومور و سفید نمودن دندانها کمک می کند. استفاده از لیزر در دندانپزشکی موجب تسریع پروسیجرها و کاهش یا حذف درد شده و در از بین بردن همه ی انواع باکتری ها در طی عمل، موثر است. بدین ترتیب از بروز عوارض و مشکلات بیشتر جلوگیری می نماید.
  5. ایمپلنت های دندانی– ایمپلنتهای دندانپزشکی، پیچهای جایگزینی برای بخش ریشه ی دندان از دست رفته می باشند. ایمپلنت برای بازگرداندن لبخند سالم، هنگامی که بیمار دندان خود را از دست می دهد، استفاده می شود. ایمپلنتها جایگزینهای مناسبی برای یک یا چند دندان از دست رفته هستند ( یا یک دست دندان حمایت شده با ایمپلنت)، زیرا به بیمار احساس داشتن دندانی طبیعی با ظاهری طبیعی می دهد.
  6. HealOzone یک راه سریع، آسان و بدون درد برای از بین بردن پوسیدگی دندان است. HealOzone بسیار موثر است، زیرا حاوی ازن(O3)می باشد. ازن یک گاز طبیعی رایج است که به طور موثر باکتریها و قارچ ها را از بین می برد. HealOzone یک ابزار عالی برای شناسایی و خلاص شدن از شر نشانه های اولیه ی پوسیدگی دندان قبل از رسیدن به مرحله ی پیشرفته تر است.
  7. DIAGNODENT این ابزار جدید دستگاهی است که دندانپزشکان از آن برای شناسایی حفره(به اصطلاح کرم خوردگی) در مکانهایی که اشعه ایکس قادر به یافتن آنها نیست، استفاده می کنند. این دستگاه دهان شما را به طور کامل برای نشانه های اولیه ی تشکیل حفره و برای جلوگیری از صرف هزینه های بعدی بدلیل پیشرفت و گسترش حفره، بررسی می کند.
  8. دوربین داخل دهانی – دوربین داخل دهانی ابزاری است که دندانپزشکان از آن برای به دست آوردن تصاویر دقیق از مکان هایی در دهان بیمار که بسختی قابل دیدن است، استفاده می کنند. تصاویر تهیه شده با این دوربین در زمان واقعی در حین ارزیابی دندانها توسط دندانپزشک، به بیمار نشان داده می شود بدین ترتیب دندانپزشک می تواند آموزشهای لازم را در حین معاینه ی دندانها به بیمار ارائه دهد. با این شکل جدید از تکنولوژی دندانپزشکان می توانند دهان شما را بطور کامل معاینه کنند و نیازهای مراقبت از دهان بیمار خود را بهتر ارزیابی کنند.
  9. Zoom! Whitening ، زوم وایتنینگ، درمانی برای سفید نمودن دندانها است که نتایجی سریع و آسانی را ارائه می دهد. تنها در یک جلسه، Zoom! Whitening می تواند یک تغییر مهم در لبخند شخص بوجود آورد و می تواند دندان ها را تا هشت درجه سفیدتر کند.
  10. گاز نیتروز اکسید و یک آرامبخش داخل وریدی( IV ) . برخی گاز نیتروز اکسید را، به عنوان گاز خنده می شناسند، استفاده از آن گاز می تواند بیمار را به آرامش برساند، اما هنوز هم فرد می تواند با دندانپزشک خود تعامل داشته باشد. از سوی دیگر، آرام بخش IV بیمار را به خواب فرو می برد، به طوری که از آنچه در طول جلسه ی دندانپزشکی رخ داده است، اظهار بی اطلاعی می کند. استفاده از این گاز معمولا برای بیمارانی که از رفتن به دندانپزشکی ترس دارند و یا برای خارج نمودن دندان عقل توصیه می شود.

منبع:

Top 10 New Technologies in Dentistry