Breaking News

روشهای جراحی کاهش عمق پاکت پریودنتال

استخوان و بافت لثه شما باید اطراف دندانها را بطرز محکمی فرا گرفته باشند مانند یقه اسکی اطراف گردن. بر اثر بیماری پریودنتال ، این بافت حمایتی و استخوان از بین رفته و یک فضای غیرطبیعی بین دندان و لثه ایجاد می شود که به آن pockets می گویند. با گذشت زمان این پاکتها عمیق تر شده و فضای بیشتری را ایجاد می کنند که محل زندگی باکتریها می گردد. همچنان که باکتریها در اطراف دندان رشد می کنند می توانند تا زیر بافت لثه پیشرفت کرده و تجمع کنند. این پاکت های عمیق موجب جمع شدن تعداد بیشتری باکتری می شود که در نهایت باعث تخریب استخوان نگهدارنده دندان شده و در اینصورت سبب از دست رفتن دندان می شود.

 periodontaitis mild

 پریودنتایتیس خفیف

 

 periodontaitis 2

پریودنتاتیتیس پیشرفته

پریودنتیست عمق پاکت های ایجاد شده را اندازه گیری می کند و چنانچه عمق این پاکت ها آنقدر زیاد باشد که تمیز کردن آنها بوسیله روشهای بهداشت دهان در خانه یا با روش های روتین مراقبت های حرفه ای امکان پذیر نباشد برای رفع این ضایعه روش جراحی کاهش عمق پاکت را به شما توصیه می کند.

در این روش ، پریودنتیست بافت لثه را برگردانده و باکتریهای بیماریزا را از آن محل می زداید سپس بافت لثه را به محل خود بر می گرداند. در برخی موارد ، سطوح نامنظم استخوان آسیب دیده را صاف می نماید تا مناطقی را که باکتریهای بیماریزا می توانند در آن پنهان شوند محدود نماید. این جراحی سبب می شود بافت لثه دوباره بتواند به استخوان سالم اتصال محکمی یابد.

کاهش عمق پاکت و حذف باکتریهای موجود به جلوگیری از آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری پریودنتال کمک کرده و موجب می شود شما لبخندی سالم تر داشته باشید. حذف باکتریها به تنهایی ممکن است برای از جلوگیری از عود مجدد بیماری کافی نباشد.

پاکت های عمیق تر مشکلات بیشتری برای بیمار ایجاد می کنند و مراقبت های حرفه ای از دندان را مشکل تر می نمایند، بهمین دلیل کاهش عمق آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. کاهش عمق پاکت ها همراه با رعایت بهداشت روزانه ی دهان و دندان و ادامه مراقبت های حرفه ای از دندانها به افزایش شانس حفظ دندانهای طبیعی و کاهش بروز مشکلات جدی و بیماریهای پریودنتال کمک می کند.

منبع

http://www.perio.org/consumer/pocket-reduction-procedures.htm

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *