Breaking News

بیماریهای لثه در زنان

بیماری های لثه در زنان
سلامت لثه ها در زنان ممکن است تحت تائیر عوامل مختلفی تغییر کند در ادامه به هر یک از این عوامل می پردازیم :

zanan

بلوغ
درطی بلوغ، سطح هورمونهای جنسی افزایش می یابد( نظیر پروژسترون و احتمالا استروژن)، این موضوع سبب افزایش مقدار جریان خون در لثه ها شده که خود سبب افزایش حساسیت لثه ها می گردد و منجر به ایجاد واکنش شدیدتر به هر نوع محرکی نظیر ذرات باقی مانده ی غذا یا پلا کها می شود. در طی این مدت لثه ها ممکن است متورم، قرمز رنگ ( قرمز روشن ) ، حساس و دردناک شوند.
قاعدگی
گاهی برخی زنان به هنگام قاعدگی دچار آماس و التهاب لثه می شوند و در این صورت ممکن است لثه ها دچار خونریزی شده یا متورم و قرمز شوند حتی گاهی درناحیه داخل لب دردناک و یا زخم می گردند. این حالت که ژنژویت قاعدگی یا Menstruation gingivitis نام دارد درست قبل از قاعدگی به وجود می آید و با آغاز قاعدگی ناپدید می شود.
حاملگی
برخی مطالعات نشان داده است احتمالا بیماری پریودنتال یکی از عوامل خطر در دوران بارداری است. در زنان بارداری که به بیماری لثه مبتلا هستند احتمال تولد زودرس یا احتمال تولد نوزادی با وزن کمتر از وزن طبیعی افزایش می یابد. البته برای تائید چگونگی تاثیر بیماری پریدودنتال بر نتایج بارداری نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. همه ی عفونت ها در دوران بارداری سبب نگرانی می شوند زیرا خطری برای سلامت جنین محسوب می شوند به همین دلیل آکادمی پریودنتولوژی آمریکا به همه زنانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه می کند برای ارزیابی جامع پریودنتال به متخصص لثه مراجعه کنند.
یائسگی و پس از یائسگی
زنانی که به مرحله یائسگی می رسند یا یائسه شده اند ممکن است تغییراتی را در دهان خود تجربه کنند. آنها ممکن است متوجه ناراحتی هایی در دهان خود شوند که از جمله می توان به خشکی دهان، احساس درد یا سوزش در بافت لثه و تغییر مزه ها به خصوص شوری، تندی یا ترشی اشاره کرد.
علاوه بر این، بیماری menopausal gingivostomatitis درصد کمی از زنان یائسه را تحت تائیر قرار می دهد در این بیماری لثه ها خشک و براق به نظر میرسند و به سادگی دچار خونریزی می شوند، طیفی از رنگ پریدگی غیرطبیعی تا قرمزی شدید نشانه ی وجود این عارضه هستند. در بسیاری از زنان مصرف ساپلیمنتهای استروژن ( مکملها) سبب کاهش این علائم می شود.
منبع: http://www.perio.org/consumer/women.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *