Breaking News

ارزیابی جامع پریودنتال

ارزیابی جامع پریودنتال (CPE)

آکادمی پریودنتولوژی آمریکا ارزیابی جامع پریودنتال برای بررسی سلامت لثه و شناسایی بیماریهایی مانند بیماری لثه که نیاز به درمانهای دیگر دارد را به طور سالانه به افراد توصیه کرده است.

cpe

ارزیابی جامع پریودنتال چیست ؟

در سال 2011 ، آکادمی پریو آمریکا ، بیانیه ای درباره درمان جامع پریودنتال منتشر کرد که به همه افراد بالغ یک ارزیابی سالانه را برای اطمینان از سلامت لثه های خود یا شناسایی بیماریها توصیه می کند.

ارزیابی جامع پریودنتال راهی برای ارزیابی سلامت لثه های شما از طریق بررسی موارد زیر است :

  • دندان ها
  • پلاک ها
  • لثه ها
  • نحوه تماس دندانها در حین بسته شدن
  • ساختمان استخوان
  • عوامل خطر

متخصص دندانپزشک شما نظیر پریودنتیست ، دندانپزشک عمومی یا بهداشت کاردهان ودندان این ارزیابی را از طریق بررسی این 6 مورد فوق انجام می دهد تا وضعیت سلامت پریودنتال شما مشخص گردد.

چرا افراد به ارزیابی جامع پریودنتال احتیاج دارند ؟

تحقیقات اخیر نشان داده است شیوع بیماریهای پریودنتال به طور قابل توجهی نسبت به تخمین های اولیه بیشتر شده است. این یعنی وضعیت سلامت پریودنتال همه افراد بالغ باید کاملا بررسی شود تا اطلاعات صحیحی درباره سلامت دهانشان دریافت کنند.

از طریق ارزیابی سلامت دهانی به طور سالانه شما و متخصص دندانپزشک شما از میزان سلامت دهانتان آگاه شده و به بیماریهایی نظیر بیماری لثه که نیاز به درمان های بعدی دارد، توجه خواهید کرد.

تحقیقات نشان می دهد بیماری پریودنتال با سایر بیماری های التهابی مزمن نظیر دیابت ، بیماریهای قلبی عروقی و بیماریهای تنفسی ارتباط دارد بنابراین برای حفظ سلامت کل بدن، درمان هر چه سریعترالتهاب که موجب ایجاد بیماری های پریودنتال می شود از اهمیت زیادی برخوردار است .

چک لیست ارزیابی جامع پریودنتال

آکادمی پریودنتال برای کمک به شما درباره کسب اطلاع از وضعیت سلامت دهانتان یک چک لیست برای ارزیابی جامع پریودنتال ارائه داده است. چک لیست مورد نظر را دانلود و پرینت کرده و در معاینه بعدی دندانپزشکی همراه خود داشته باشید. در این چک لیست مراحلی برای ارزیابی، فهرست شده است در کنار آن جای خالی وجود دارد تا شما سوالات و اطلاعات دیگری را که می خواهید با دندانپزشک متخصص خود مطرح نمایید را یادداشت کنید.

در کنار هر مرحله ی ارزیابی هنگامی که بررسی دندانپزشکی در آن مورد تکمیل شد، علامت بزنید و فراموش نکنید هر سوالی که درباره مراحل ارزیابی یادداشت کرده بودید یا سوالاتی درباره سلامت دهان خود را از متخصص دندانپزشک بپرسید.

توجه : آکادمی پریودنتولوژی آمریکا تصمیم گیری دندانپزشک درباره درمان بیمار با توجه به وضعیت هر فرد و نیاز هر بیمار را به رسمیت می شناسد، چنین تصمیم گیریهایی باید بر اساس قضاوت و تشخیص پزشک انجام شود.

منبع: http://www.perio.org/consumer/perio-evaluation.htm

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *